گليم شيريکي پيچ

جولای, 2017 بدون نظر آموزش ها, فرش


گليم شيريکي پيچ چيست؟

شيرکي‌پيچ نام نوعي گليم است که بصورت پراکنده در منطقه اي وسيع از سيرجان و بطور متمرکز در دارستان سيرجان بافته مي‌شود.

خواستگاه اين نوع گليم و مرکز توليد و نيز نوآوري در شکل و طرح و بافت اين نوع گليم ،روستاي دارستان سيرجان بوده است. بر همين اساس و جهت گسترش اين صنعت در بين ساير روستاها ، در سال ۱۳۵۴ سازمان صنايع دستي ايران در يک کنکاش ميداني تصميم به ساخت کارگاه بزرگ توليد و آموزش گليم شيريکي پيچ در دارستان نمود. اين صنعت ديرينه همچنان ادامه دارد و تهيه و پخش مستند هاي مختلف تلويزيوني از شبکه هاي مختلف ، از گليم خاص دارستان ( شيريکي پيچ )خود حالي از اين موضوع است.

اين نوع گليم در نوع خود منحصربه‌فرد و متفاوت است. گليم شيرکي پيچ در گذشته صرفاً صورت گليم بافته مي‌شده‌است اما امروزه به شکل ترکيبي از گليم و قالي بافته مي‌شود.

در اين نوع گليم برخلاف انواع ديگر گليم که در آنها پود باعث شکل‌گيري محصول مي‌شود پود نقشي در بافت ندارد و فقط تارها را به يکديگر متصل مي‌کند و باعث استحکام درگيري نخ خامه با تارها مي‌شود. اين نوع گليم در دارستان سيرجان بافت و توليد مي‌شود.

بافت گليم در جوامع عشايري و روستايي تقريبآ حالت حرفه‌اي غير دايم و فصلي دارد. گليم و گليم‌فرش‌هاي شيرکي پيچ که در کرمان به آن سوزني هم مي‌گويند بخش مهمي از درآمد ساکنان سيرجان را توليد مي‌کند.  هزار بافنده فرش و گليم «شيرکي پيچ» در سيرجان فعال هستند که محصولات خود را روي هفت هزار دار گليم مي‌بافند.

با توجه به تقاضا توليد و صادرات رو به رشد اين گليم تعداد بافندگان آن نيز در سالهاي اخير در سيرجان و حومه آن به ۶-۷ هزار نفر افزايش يافته است. شيرکي پيچ ظاهري شبيه به قالي دارد و همانند قالي با گره بافته مي شود و برخلاف ديگر انواع گليم که پود باعث تکميل و نماينده نقوش مي شود در اين جا پود تنها نقش اتصال تارها را برعهده دارد و هميشه در پشت گوشت(پرز) گليم مخفي است و قابل روييت نمي باشد.بافت بردار بر آن گذاشته مي شود و گره اين گليم نيز بر دو نوع است:

۱- گره متن:

با اين گره نخ رنگي از روي دو تار مي گذرد سپس به پشت برگردانده مي شود و از زير رشته اصلي رويي عبور و ايجاد گره مي کند.

۲- گره آبدوزي:

در اين گره پود دوبار روي تار قرار مي گيرد و خط پهن تري ايجاد مي کند.

اين گليم خوش نقش و نگار که ازآن براي توليد کيف، تابلو، رويه صندلي و چيزهاي ديگر استفاده مي‌شود، در ساليان گذشته بخشي از صادرات غيرنفتي کشور را تشکيل مي‌داد و در بازار برخي کشورها مشتريان خاص خود را داشت و مسئولين درصددند با احياي اين هنر، اين محصول را بار ديگر به بازارهاي جهاني معرفي کنند‌.

رنگ در شيرکي پيچ:

رنگ هاي گليم شيرکي پيچ معمولا پخته و متمايل به تيره و شامل: قرمز لاکي(روناس ، خشخاش، گيلاس و قرمزدانه) رنگ آبي (نيل و پوست بادمجان) رنگ زرد(زعفران، زردچوبه و پوست انار) رنگ نارنجي (نخ رنگ روناسي را در جوشانده پوست انار مي زنند) رنگ سبز تيره (برگ گردو، زرد+نيل) رنگ قهوه اي(طبيعي، تنباکو، پوست گردو، برگ بنه) رنگ مشکي(طبيي، پوست گردو)

. بزرگ‌ترين گليم شيرکي‌پيچ و پته جهان توسط هزار قالي‌باف کرماني تهيه و به منظور نمايش در نمايشگاه بين‌المللي صنايع دستي به نمايش گذاشته شد.

قالیشویی شهاب متخصص در شستشوی انواع گلیم برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان تماس بگیرید

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =