گرانترین قالی جهان

گرانترین قالی جهان

ایران پرچم دار گرانترین قالی جهان

گرانترین قالی

این فرش دست بافت یا قالی راور را ویلیام کلارک ، میلیاردر آمریکایی ، در آغازین سال های سده بیستم به هنگام سفرش به اروپا در پاریس خریداری کرد. پس از مرگ او ، این فرش در سال ۱۹۲۵ به موزه اهدا شد و از آن زمان همواره در موزه کورکوران واشنگتن در معرض نمایش بوده است ، تا اینکه موزه در راستای فراهم آوردند هزینه هایش آن را به همراه ۲۴ تخته فرش دیگر در حراجی ساتبی نیویورک عرضه کرد

گران ترین قالی جهان  در ۵ ژوئن ۲۰۱۳ به بهای ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروخته شد که نه تنها رکورد فروش گران ترین قالی جهان را به دست آورد که رکورد ارزنده ترین اثر هنر اسلامی را از نیز آن خود کرد .

گرانترین قالی

گران ترین قالی جهان ،  ۲۶۷ ساتی متر درازا و ۱۹۶ سانتی متر پهنا و نزدیک به ۳۶۰ سال قدمت دارد و با وجود گذشت سال ها از بافت آن از سلامت خوبی بهره مند است ، شاید از این رو که به جای پهن شدن زیر پا و در معرض سایش قرار گرفتن بر دیوار آویزان بوده است .

این قالی بیشتر از ۸۸ سال گذشته  را در انبار گالری کور کوران سپری کرده است و افراد اندکی آن را از نزدیک دیده اند که واپسین نمایش همگانی آن در گالری سکلر در واشنگتن در سال ۲۰۰۲ و گالری کور کوران در سال ۲۰۰۶ بوده است .

نخستین مطلبی که راجب این قالی منتشر شئ به سال ۱۹۳۹ بر می گردد . از آن زمان تا کنون ، بار ها از سوی هنرمندان و کار شناسان فرش تحسین شده است .

برای نمونه ، ماری کوآرتسی کارشناس حراج ساتبی در وصفش می گوید : « گرانترین قالی جهان طراحی فریبنده ای دارد کمی مرموز و با شکوه است . به پردیسی می ماند که با برگ های داسی شکل و نقش گل و بوته های آراسته شده است این قالی فراتر از هرگونه دسته و طبقه بندی قرار دارد .

پیش از این ، رکورد بالا ترین بهای فرش دست بافت از آن قالی دیگری از ایران بود که در بهار ۲۰۱۰ در حراجی کریستی لندن به بهای ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار فروخته است.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758