چرم دوزی فرش

جولای, 2017 بدون نظر آموزش ها, خدمات, فرش

چرم دوزي حاشيه فرش

چرم دوزی برای جلوگیری از ساییده شدن و پارگی فرشهای گرانقیمت لبه های زیرین فرش را با نوارهای چرمی می پوشانند.

 

در اصل کار چرم دوزي، به لحاظ لوله شدن کناره هاي طولي فرش انجام مي شود، ولي در حال حاضر به دلايل زير نيز مورد استفاده قرار مي گيرد:

• جلوگيري از لوله شدن
• جلوگيري از سر خوردن فرشهاي ظريف در اندازه هاي کوچک بر روي سطوح صاف، مانند پارکت و سنگهاي صيقلي
• پوشاندن محل ميخ يا سوزن خورده هاي کناره هاي فرش يا کجيهاي ناشي از پايين کشي دستگاه

وسايل مورد نياز چرم دوزي:
نخ چرم دوزي ، سوزن چرم دوزي ،چرم

چرم دوزي

روش کار چرم دوزي:
چرم را معمولاً به انداه طول فرش مي گيرند و از پشت فرش با نخ و سوزن به صورت(زيگزاگ) مي دوزند. چرمهايي که براي کناره دوزي فرش مورد استفاده قرار مي گيرد، در صورتي که براي جلوگيري از لوله شدن کناره فرش استفاده مي شود، بايد داراي مقاومت کافي باشد. عرض چرم بين چند سانتيمتر است، که به صورت آماده يا توپ در بازار به فروش مي رسد. جنس چرم از مواد پلاستيکي و نخ تشکيل شده است. اگر طرفين فرش لول شده باشد، فرش را از پشت بر روي زمين پهن مي کنند و به وسيله چکش چوبي آن را مي کوبند و سپس پارچه سفيدي بر روي آن پهن کرده و با مقداري آب آن را خيس کرده و اطوکشي مي کنند. پس از آن، به صورتي که بيان شد، چرم دوزي مي کنند. در بعضي موارد چند طرف فرش چرم دوزي مي شود. بويژه، قاليبافي که نفيس هستند و امکان آويزان کردن آن بر روي ديوار وجود دارد.

چرم دوزي کناره هاي طولي فرشي:
برخي از فرش ها به ويژه آن گروه از فرش هايي که مکانيزم بافت آنها به شيوه لول مي باشد، لبه هاي طولي فرش به سمت آنها لوله مي شود. چنانچه فرش بافته شده داراي چنين عيبي باشد، معمولاً اقدام به چرم دوزي مي نمايند. چرمي که براي کناره دوزي فرش مورد استفاده قرار مي گيرد، بايد داراي مقاومت و سختي مورد نياز باشد تا از لول شدن فرش جلوگيري نمايد. عرض چرم، بين? تا ? سانتي متر است که جنس آن يا از چرم کاملاً طبيعي (که البته به اين شکل کمتر مورد استفاده قرار مي گيرد) يا از چرم مصنوعي (انواع فوم و مواد پلاستيکي) مي باشد.

نحوه ي دوختن چرم :
به اين شکل است که سوزن چرم دوزي را با نخ چرم دوزي آماده نموده به صورت زيگزاگ نوار چرمي را از پشت فرش به کناره هاي آن مي دوزند. اگر مقدار لوله شدن لبه هاي فرش زياد باشد ابتدا فرش را به پشت روي زمين پهن مي نمايند و به وسيله ي چکش چوبي، لبه هاي طولي آن را مي کوبند و سپس پارچه اي را به روي آن پهن کرده و با مقداري آب آن را خيس کرده و اتو مي کشند. تا مقداري از لوله شدگي آن جلو گيري شود.سپس اقدام به چرم دوزي مي کنند.

چرم دوزي فرش چرم دوزي با گذشت زمان مفهوم و کاربرد هاي متفاوتي به خود گرفته . در گذشته چرم دوزي براي جلوگيري از لول شدن گوشه و کنار هاي فرش به کار ميرفت و نيز نشان اين را داشت که فرش صادراتي هست و چون فرش هايي که صادر ميشد و صادر کننده ها

چرم دوزي با گذشت زمان مفهوم و کاربرد هاي متفاوتي به خود گرفته . در گذشته چرم دوزي براي جلوگيري از لول شدن گوشه و کنار هاي فرش به کار ميرفت و نيز نشان اين را داشت که فرش صادراتي هست و چون فرش هايي که صادر ميشد و صادر کننده ها نميخواستند که هزينه مرمت لول شدن فرش را در کشور مورد نظر را بدهند اقدام به کنار دوزي فرش با چرم ميکردند .

نحوه انجام چرم دوزي فرش

البته امروز نيز چرم دوزي براي جلوگيري از لول شدن کنار و گوشه هاي فرش استفاده ميشود ولي مفهوم هاي متفاوتي هم به خود گرفته مثل جلوگيري از سر خوردن روي زمين هاي صاف و يا پوشاندن جاي ميخ هايي که در دارکشي جا مانده و يا سوزن کاري هايي که در کنار فرش شده ولي اين کار پوشاندن يک عيب است و براي فرش هاي صادراتي ارزش فرش را نيز پايين مياورد و پوشاندن عيب خودش عيب بزرگتري به حساب ميايد .

مفهوم اصلي و علت اصلي چرم دوزي جلوگيري از لول شدن فرش هست و براي گليم ها (براي گليم معمولا چرم دوزي نميکنند ) و فرش هايي که خيلي نفيس هستند به کار ميرود چون فرش هاي نفيس و گليم ها احتمال اويزان شدن روي يوار را دارند و چرم دوزي براي اين کار اقدام خوبي هست که البته براي گليم ها و فرش هاي نفيس معمولا به دورتا دور دستبافته چرم دوخته ميشود .

وسايل هاي لازم براي چرم دوزي :

سوزن مناسب ( معمولا سوزن شيراره )

نخ مخصوص چرم دوزي يا نخ وکس دار

چرم طبيعي(معمولا چرم گاو ) يا چرم مصنوعي

مقواي کلفت

مرحله دوخت چرم :

قبل از هر اقدامي بايد گوشه هاي فرش را کنترل کنيم تا مطمين بشويم که گوشه ها ي فرش نميخواهد لول بشود و اگر تشخيص داديم که ميخواهد لول بشود و يا کلا لول شده ، اقدام به سوزن زدن به محل لول شده ميکنيم که روش کار به اين قرار است : نخ محکمي را در سوزن مناسب رج شمار فرش قرارداده و در راستاي عرض فرش ( در استاي پوت هاي فرش ) به صورت ? ? رفت و امد ميکنيم تا کنار فرش راست بشود و يا از احتمال لول شدن جلوگيري ميکنيم .

چرم را به صورت نوار هاي چند سانتي متري بريده و يا چرم هاي مخصوص اماده را از بازار تهيه ميکنيم و مقواي محکمي را نيز هم اندازه عرض چرم چند ساني متر در طول ميبريم . فرش را که از پشت روي زمين پهن کرده ، مقوا را روي گوشه راست فرش قرارداده و چرم را روي ان ميگذاريم و سوزن را به صورت هفت هشت يا زيگزاگ داخل فرش و روي چرم نقش ميديم البته نقش زيگزاگ روي چرم نقش داده مي شود و هر سوزني که از پشت وارد فرش شده واز روي فرش بيرون ميايد بايد به اندازه يک گره از بغل سوزن وارد فرش بشود تا جاي سوزن از روي فرش ديده نشود.اين کار را تا انتها ي ادامه ميدهيم .

قالیشویی شهاب با کادری مجرب و متخصص تمام کارهای رفو گری فرش را  به صورت تضمینی انجام میدهد.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان تماس بگیرید

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =