هنر قالی بافی روستای قلتون

سپتامبر, 2017 بدون نظر آموزش ها, فرش

هنر قالی بافی روستای قلتون

روستای قلتون در استان زنجان و در بخش ایجرود واقع شده است . این روستا در ۷۰ کیلومتری غرب زنجان در مسیر جاده دندی بر روی تپه های ناهموار قرار دارد و هنر قالی بافی روستای قلتون بسیار رواج دارد. آب و هوای این روستا معتدل در زمستان معتدل و در زمستان بسیار سرد است .

نزدیک به هزار خانوار در روستای قلتون ساکن هستند که همگی به زبان آذری سخن می گویند . این روستا پیشینه ای تاریخی دارد و دارای یک برج دیده بانی ، حمام و آسیاب می باشد . بخشی از ساکنان بومی و برخی از آن ها از تیره های افشاری ( محمد لو ، پیر لو و اجاق لو ) هستند . فرش دست بافت قلتون در روستای قلتون و چند آبادی اطراف مانند بوغداکندی ، خاتون کندی ، شهرک و … بافته می شوند .

در گذشته هنر فرش دست بافت روستای قلتون این گونه بود که فرش قلتون را در ابعاد بزرگ پارچه ( هجده متری ) می بافتند ، اما امروزه دوذرعی های آن معروف است . سایر اندازه ها مثل ذرع و نیم ، ذرع و چارک ، خرک ، پشتی ، پادیری و به ویژه کناره نیز بافته می شود .

روستای قلتون

مواد اولیه بافت فرش روستای قلتون

پشم مصرفی در فرش های این منطقه از گوسفندان محلی تهیه می شود و زنان در فصل پاییز و زمستان ، الیاف را به خامه پشمی دست ریس تبدیل می کنند . فرش های قلتون در قدیم تخت باف بوده و فرش های به صورت صد در صد پشمی بافته می شدند . در حال حاضر بافت فرش بافت فرش در قلتون به صورت دو پود می باشدو تار و پود آن از جنس پنبه است .

رنگ پود ضخیم قرمز و و رنگ پود نازک به رنگ تیره انتخاب می شود و باید اشاره کرد که دار های این منطقه از نوع تار های ثابت است .

رنگ آمیزی قالی قلتون

هنر قالی بافی روستای قلتون رنگ مخصوص به خود را دارد . برخی از روستاهای قلتون خامه های مورد نیاز خود را در بازار زنجان رنگرزی می کنند .

روستای قلتون

تعداد رنگ های به کار رفته در فرش حدود هشت رنگ است که جلوه درخشانی دارند به ویژه رنگ آبی فیروزه ای که از نیل به دست آمده است و در حاشیه ی فرش به کار می رود ، به زیبایی فرش های قلتون می افزاید .

گاهی فرش هایی با رنگ بندی های متفاوت و جدید هم به چشم می خورد که نشانه خلاقیت بافندگان آن دیار است . اما زیبایی خاص فرش این منطقه همگان را شیفته ی خود می کند .

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سه =