هند جاي ايران در بازار فرش را گرفت

هند جاي ايران در بازار فرش را گرفت

 

صادرکننده نمونه فرش دست باف ايراني به آمريکاي جنوبي مي گويد فاجعه آميز است که بزرگترين توليد کننده فرش دستباف دنيا ديگر ايران نيست.

به گزارش جماران به نقل از خبرآنلاين، بازار فرش جهاني از اختيار ايران خارج شده است. گزارش ها نشان مي دهد طي سه سال گذشته، چين، هند و ترکيه به رقباي جدي ايران در بازار فرش بدل شده اند. گزارشي که چندي پيش از صادرات کالاهاي غيرنفتي منتشر شد نيز اين موضوع را تاييد مي کند. براساس آخرين گزارش ها ميزان صادرات فرش ايران ساليانه ۳۱۴ ميليون دلار بوده است. در سه ماه اول سال جاري نيز ميزان صادرات ۲۳ درصد رشده داشته ولي اين ميزان رشد در شرايطي در قياس با سه ماه ابتداي سال ۹۲ صورت گرفته بود که در آن دوره زماني ميزان صادرات فرش ايران به کمترين حد رسيده بود. در همين حال يکي از تجار فرش ايران خبر داده که هند نيز به رقيبي جدي و حتي برتر از ايران در بازارهاي جهاني بدل شده است.

فخرالدين عامريان که بزرگترين صادرکننده فرش دستباف ايراني به آمريکاي جنوبي است ، درباره آمار صادرات فرش از ايران گفت:«فرش ايراني فرهنگ تمدن و تاريخ ايران را به جهان معرفي مي کند و فرش در سال هاي نه چندان قبل دومين کالاي صادراتي ايران پس از نفت بود و در جهان هم رتبه اول را داشتيم و حدود يک ميليارد دلار صادرات فرش داشتيم. در حالي که با بي تدبيري برخي ها اين هنر صنعت در حال نابودي است و کشور هند با بيش از يک ونيم ميليارد دلار صادرات فرش محل بازار فرش جهان را به خود اختصاص داده و همه موفقيت هندي ها در اين رشته به خاطر حمايت دولتشان است.»

در حال حاضر فرش به عنوان کالاي سنتي در صدر صادرات ايران جاي ندارد. طي سال هاي گذشته فعالان صنعت فرش به دولت نهم و دهم در مورد بحران حاکم بربازار اين محصول بارها هشدار داده بودند. پس از اجراي طرح هدفمندي يارانه ها و افزايش هزينه هاي توليد نيز، قيمت فرش ايراني از ميانگين جهاني بالاتر رفت و در نهايت اين کالا جايگاه اش در بازارهاي جهاني را از کف داد.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758