نحوه ترمیم پارگی چله

آگوست, 2017 بدون نظر آموزش ها, خدمات, دسته‌بندی نشده

در حین بافت چنانچه چند تار از تارهای چله پاره شد و تارهای پاره شده کنار هم باشند و محل پارگی نیز بین چوب کوجی و دم کار باشد، ابتدا کمی نخ از جنس چله به اندازه لازم تهیه کرده آن را به سر تارهای پاره شده به نحوی که گره‌ها در یک خط قرار نگیرند، گره زده سپس چله ها را به وسیله سوزن در حد ۳ تا ۵ سانتیمتر زیر دم کار داخل قالی کرده و محکم می‌کنند.

اگر بالای چوب کوجی چله‌ها پاره شده باشد با رعایت کوجی پیچی و اتصال چله‌ها به نخ کوجی و مشخص کردن چله‌های زیر و رو به روش فوق عمل می‌کنند.

چنانچه یک تار پاره شود مقداری نخ چله به سر آن گره زده و به دم کار آورده و به چله بغلی آن گره می‌زنند و اضافه گره را نیز همانند پود داخل چله های زیر و رو می‌کنند.

نخ چله

نخی است از نوع نخ پنبه‌ای، ابریشمی و یا پشمی چندلا شده که در ضخامت‌های مختلف و مشخصات متناسب با نقشه و رجشمار قالی که در دست بافت قرار خواهد گرفت، به روش‌های مختلف تهیه می‌شود.

انواع نخ چله

به طور معمول نخ چله سه نوع است:

  • نخ چله پنبه‌ای: نخ چله از نوع پنبه ای، نخی است که از الیاف غوزک، گیاه پنبه به دست می‌آید. این نوع نخ از طریق کارخانجات پنبه پاک کنی و پنبه ریسی به صورت نخ خام و یا نخ تک لا تولید و به بازار عرضه می‌شود. نخ خام (نخ یک لا) دوباره به صورت دستی یا ماشینی به انواع نخ‌های مورد مصرف در قالیبافی تبدیل خواهند شد.

نخ تولیدی به تناسب اینکه برای تهیه چله قالی و یا سایر موارد مصرفی قالیبافی مورد نیاز باشد، با مشخصات معین و مناسب تولید می‌شود. نخ چله مورد مصرف در قالیبافی را از لحاظ قطر و ضخامت با نمره تعیین می‌کنند. نمره‌های نخ مورد استفاده در چله قالی معمولا شامل نمره‌های ۳۲، ۴۰، ۲۰ و ۱۰ است که برای هر نوع چله کشی متناسب با ریزی و درشتی بافت قالی (رجشمار) چندلاشده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین رجشمار قالی است که نمره نخ و تعداد لای نخ تابیده شده را مشخص می ‌ند. تعداد لای‌های معمول برای تهیه چله قالی در نمره‌های بالا عبارتند از ۶لا ، ۷لا ، ۸لا ، ۹لا ، ۱۰لا ، ۱۲لا ، ۱۵لا ، ۱۸لا ، ۲۴لا.

  • نخ چله ابریشمی: برای چله‌کشی قالی‌های ظریف و ریز بافت از نخ ابریشمی استفاده می‌کنند. نخ ابریشمی که از پیله کرم ابریشم و توسط کارخانجات ابریشم کشی به دست می‌آید، متناسب با رجشمار قالی تهیه شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. نخ چله ابریشمی دارای ظرافت و لطافت و استحکام زیادی است.

  • نخ چله پشمی: در گذشته به دلایل مختلف از جمله سهولت دسترسی و خاصیت گرمازایی و دوام و استحکام و نبودن امکانات کافی جهت تهیه نخ پنبه ای برای چله از پشم گوسفند استفاده می‌کردند. امروزه به جای استفاده از پشم برای تهیه چله به دلیل کیفی و آثار بعدی آن در سلامت قالی از نخ پنبه ای استفاده می‌شود. مگر در بعضی مناطق ایل نشین و عشایر  که هنوز از نخ پشمی در قالی بافی بهره می‌برند.

Tags