معرفی انواع فرش ماشینی

مهر, ۱۳۹۶ بدون نظر فرش

معرفی انواع فرش

با پیشرفت علم و تکنولوژی همه وسایل مورد نیاز انسانها به اقلام ماشینی تبدیل شده است, یکی از این وسایل فرش ماشینی می باشد.

همین چند سال پیش بود که اگر سری به بازار فرش فروشها می زدیم با ازدحام زیاد آدمها مواجه می شدیم که برای خرید فرش دستباف به بازار آمده بودند، اما با ورود و پیشرفت علموم ماشینی به بازار فرش کم کم فرش ماشینی برای خود در صنعت فرش جایگاهی مهم پیدا کرد و در مقابل، فرش دستباف حضورش در بازار کم رنگ تر شد.

مساله ای که بیان شد دلیلی بر کیفیت پایین فرش دستباف نیست! و بالعکس همواره فرش های دستباف از کیفیت خاصی برخوردار بوده اند. شاید مهمترین دلیل پیشرفت زیاد فرش ماشینی در بازار فرش قیمت بسیار پایین آن در مقایسه با فرشهای دستباف میباشد، اگرنه هنوز هم هستند کسانی که فرش دستباف رو با همه گرانی آن به فرشهای ماشینی ترجیح میدهند.

اما ورود فرش ماشینی و خرید فرش برای مردم شاید سوالی باشد که هنوز هم برای اکثر مردم از لحاظ نوع بافت و مشخصات این نوع فرش ها در ذهن داشته باشند که ما در این مقاله سعی کردیم توضیحات کاملی در این مورد بیان کنیم.

مشخصات فنی فرش های ماشینی چیست؟

در کلیه فرشهای ماشینی دو نکته بسیار مهم میباشد: اول شانه و بعد تراکم، که از عوامل مهم در انتخاب یک فرش ماشینی به حساب می آیند. البته سایر مشخصات از قبیل تعداد رنگ , نوع نخ و … نیز حائز اهمیت می باشند.

تراکم و شانه فرش چیست ؟

هر تخته فرش دارای دو نوع تراکم (عرضی و طولی) میباشد.

۱-تراکم عرضی فرش: تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر عرض فرش را میگویند که با شانه مشخص می‌ گردد.

مثال: قالی ۳۵۰ شانه، یعنی در هر متر عرض فرش معادل ۳۵۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده است.

شانه‌ های رایج بازار عبارتند از  ۳۵۰ – ۴۴۰ – ۵۰۰ – ۷۰۰ شانه.

۲-تراکم طولی فرش: تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر طولی قالی را میگویند.

مثال: قالی با تراکم۵۰۰، یعنی در یک متر طولی فرش معادل ۵۰۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده است.

تراکم‌ های طولی رایج عبارتند از: ۸۰۰ -۹۰۰- ۱۰۰۰ رج می‌باشد.(تراکم طولی در روشهای مختلف بافت فرش ماشینی با همدیگر تفاوت دارند).

تعداد ریشه:

ریشه(گره رنگ) در یک متر مربع فرش: اگر تعداد گره رنگ در عرض معادل ۵۰۰ گره و در طول معادل ۱۰۰۰ گره رنگ است. پس تعداد ریشه (گره رنگ) در یک مترمربع برابر است با:              ۵۰۰۰۰۰=۱۰۰۰×۵۰۰

 تعداد رنگ چیست ؟

شاید اگر سری به فروشگاههای فرش در سطح اینترنت بزنید یکی از ویژگی هایی که در هر فرش و هر محصول در صنعت فرش ماشینی  تعداد رنگ می باشد که عمدتا این ویژگی رو ۸ و ۱۰ رنگ معرفی میکنند. اما منظور از این ویژگی چیست؟ منظور از این ویژگی تعداد رنگ های مورد استفاده شده در طراحی این محصول می باشد به عنوان مثال در یک فرش ۱۰ رنگ شما می توانید ۱۰ رنگ مختلف در طراحی نقشهای آن ببینید.

جنس نخ فرش:

مهم ترین ویژگی یک فرش از نظر مردم جنس نخ فرش می باشد. در فرشهای امروزی و کارخانه های تولیدی فرش بیشترین نوع نخ استفاده شده از نخ, نخ اکریلیک می باشد که در حال حاظر برترین نخ قالی بافی است. البته در کنار این نخ، نخهایی مثل پلی استر که بیشتر برای فرش های فانتزی و نخهای ابریشم مصنوعی که برای فرش های شبه ابریشم یا ابریشم گونه مورد استفاده قرار می گیرند.

نویسنده:ایران زاد-۰۹۱۹۵۲۹۹۵۴۸

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *