مدیریت فضا خانه

آگوست, 2017 بدون نظر آموزش ها

مدیریت فضا

فضای اتاق نیز هم ، مانند وسایل داخل آن از اهمیت برخوردار است . منظور از مدیریت فضا مساحت یک اتاق نیست . بلکه صحبت از فضای پیرامون هر شئ و تناسب است که باید بین وسایل سخت و فضای خالی وجود داشته باشد . به طور کلی اتاق های مبله با فضای خالی اطراف آن بهتر از اتاق های شلوغ هستند ، چون پرنورتر به نظر می رسند و از هوای آزاد بیشتری برخوردارند .

مدیریت فضا

مدیریت فضا آزاد در یک اتاق همانند پرداختن به زیبایی آن اهمیت ویژه ای دارد . فضای اتاقی که بخشی از محل آمد و شد است . هنگام طراحی و جایگزینی وسایل باید به این فضا توجه شود . تنها در این صورت ، رفت و آمد در اتاق آسان است و جابجایی به راحتی صورت می گیرد . این مسئله معمولا مورد لحاظ قرار می گیرد ، اما باید چند نکته طراحی را پیرامون مدیریت فضا به خاطر سپرد :

  • راهروهای اصلی اتاق باید حداقل ۲/۱ متر ( ۴ فوت ) و عرض ۵/۱ متر ( ۶ فوت ) باشد . به طوری که دو نفر به راحتی امکان رفت و آمد داشته باشند . برای مسیر محل عبور و مرور فرعی هم ، باید حداقل ۴۵ سانتی متر یا ۱۸ اینچ در نظر گرفته شود .

  • فاصله بین کاناپه و مبل راحتی و میز عسلی باید ۳۰ – ۴۵ سانتی متر ( ۱۲ – ۱۸ اینچ ) باشد تا هنگام برخاستن افراد ، مشکلی پیش نیاید . در عین حال ، میز نباید آنقدر دور باشد که دسترسی به آن و یا گذاشتن کتاب یا لیوان بر روی آن دشوار شود .

  • باید بین صندلی های ناهار خوری حداقل ۴۵ سانتی متر ( ۱۸ اینچ ) فاصله باشد تا بتوان صندلی را به اندازه ۶۰ سانتی متر ( ۲ فوت ) از میز ناهار خوری عقب کشید . همچنین باید میز ناهار خوری از دیوار ۱۲۰ سانتی متر ( ۴ فوت ) فاصله داشته باشد تا افراد بتوانند هنگام صرف غذا و تمیز کردن ، در پشت میز ناهار خوری راه برود .

  • در جلوی قفسه لباس ، میز کشودار یا دراور باید ۹۰ سانتی متر ( ۳ فوت ) فاصله باشد ، تا بتوان به راحتی لباس ها را از دراور یا قفسه لباس بیرون کشید . همچنین در جارختی باید عرض در به اندازه ای باشد که در به راحتی باز شود . بین تخت خواب ها و یا تخت خواب و دیوار باید ۴۵ سانتی متر ( ۱۸ اینچ ) فاصله باشد .

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =