لکه زدایی و رطوبت زدایی

سپتامبر, 2017 بدون نظر آموزش ها, خدمات

تعمیر و نگهداری فرش – لکه زدایی و رطوبت زدایی

 

تعمیر و نگهداری فرش

برای تعمیر و نگهداری فرش باید یکسری اصول را رعایت کنید. باید بدانید چطور باید یک فرش را تمیز و سالم نگهداری کرد و به آن آسیب نرساند. در این مطلب برخی از نکات را که بر سلامت فرش تاثیر گذار است بررسی می کنیم

زدودن رطوبت از فرش

رطوبت فرش خیس شده را باید بی درنگ به کمک اسفنج، حوله و یا پارچه ای جمع آوری کرده زیرا باقی ماندن رطوبت در روی فرش بیشترین خسارت را به آن می زند. و سپس بعد از جمع کردن رطوبت فرش مرطوب را در مقابل نور مستقیم خورشد و در هوای آزاد قرار دهید و یا به وسیله سشوار دستی و روی محل مرطوب را خشک کنید.

لکه زدائی از فرش

بدترین حالت برای یک خانم خانه لکه دار شدن فرش رنگ روشن به وسیله ی نوشیدنی های رنگ دار مانند قهوه ، آب میوه و … است در هنگام بروز چنین مشکلی قبل از انجام هر کاری سعی کنید تاجای ممکن لکه ی مورد نظر را با دستمال پاک کنید و در مرحله ی بعد به سراغ شست و شوی فرش از طریق پودر های رخت شویی و مواد حلال بروید .

 

 

در تعمیر و نگه داری فرش باید به این اصل مهم توجه داشته باشیم که شست و شوی فرش شرایط خاص خودش و مواد شوینده ی مخصوص به خود را دارد  عنوان مثال برای زدودن اثرات آن میوه، شیر، قهوه و چای و شکلات از آن نیمه گرم و صابون و یا شامپو و برای لکه گیری اثرات تخم مرغ و خون از امتزاج نمک و صابون و سرکه سفید با آب نیمه گرم و برای محو کردن لکه های روغن و چربی و واکس از صابون و پاک کننده های خنثی و سرکه سفید استفاده می شود.

برای از بین بردن لکه های بسیار چرب  از سطح فرش می توان از بنزین استفاده کرد .

در بخش تعمیر و نگهداری فرش بهترین روش برای جمع آوری روغن از سطح فرش این است که ابتدا با قاشق روغن را جمع کنید سپس پارچه ای سفید و تمیز را روی آن کشیده و بعد یک اتوی گرم را روی آن بکشید به این گونه تمام روغن از روی فرش جذب پارچه سفید می شود .
برای پاک لاک ناخن از حلال اَسِتُن و برا پاتک کردن  رنگ روغنی از تربانتین استفاده کنید .
در کارگاه های تعمیر و نگهداری فرش و شست و شوی فرش هنگامی که موفق به لکه برداری به صورت دلخواه نشوند، باید قسمت لکه دار شده را از روی شبکه تار و پود فرش جدا کرده و به جای آن با الیاف مناسب و رنگ های جور دوباره گره زنی و یا رفورگری کرد.

قالیشویی شهاب

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =