قالی زیبای اهدایی شاه عباس صفوی به حرم امام علی

آگوست, 2017 بدون نظر اخبار, دسته‌بندی نشده

این عکس مربوط به فرش ضخیم به طول ۷ متر و عرض ۳ متر است که شاه عباس صفوی قدرتمندترین پادشاه سلسله صفویه به حرم امام علی هدیه داده بود.گفته شده در سال ۱۹۵۰ کارشناسی از ایران ضمن دیدار از این فرش، ارزش آن را نیم میلیون دینار عراق اعلام کرد. این فرش از ابریشم و طلا بافته شده است.

این عکس مربوط به فرش اهدایی شاه عباس صفوی است که هیچ کس نمی تواند ارزش و قیمت آن را تخمین بزند

توضیح اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

گویا این قالی نفیس از گروه فرش های سوزن شیرد اصفهان است که با تار ابریشمی همراه به طلا و نقره بدستور شاه عباس صفوی بافته شده است

این بافته های نفیس با نام قالی و یا فرش پولنز و یا لهستانی هم در دنیا مشهور می باشد
ازجمله قالی‏های باشكوه و ارزشمندی است که می‏توان به قالی‏هایی كه به‏ سفارش پادشاه لهستان‏ زیكسموند سوم واسا و خانواده‏ های اشرافی و نجبای لهستان در اصفهان بافته شدنداشاره كرد.
این قالی‏ها كه در حدود ۳۰۰ تخته قالی‏ پرزدار گل برجسته و گلیم زربفت می‏باشند، گفته‏ می‏شود در سال ۱۶۰۲ با سرپرستی استاد كاری ارمنی بنام سفر مورادوویچ بافته شده‏اند، این‏گروه از قالی‏ها مدتّها به لهستانی بودن مشهور بودند، بخصوص در یك نمایشگاه هنری در كاخ‏تروكادرو كه در سال ۱۸۷۸ بر پا شده بود، یك تخته فرش توسط چارتوریسكی لهستانی با یك‏ علامت تكراری به نمایش در آمده بود. كه تصوّر می‏شد علامت روی فرش نشان خانواده‏ سلطنتی لهستان است و بدین‏ ترتیب این فرش به قطعه لهستانی معروف گشت.
بعدها بابررسیهای بیشتر توسط كارشناسانی چون بوده و مارتین، ایرانی بودن آنها محرز كردید.
در ضمن قريب به پانصد سال پيش و در زمان حكمراني شاه عباس صفوي، قطعه فرش ابريشمين زيباي سوزن شیرد به شهر كيوتو در كشور ژاپن راه يافت. اينكه اين فرش هديه اي از سوي دربار پادشاه ايران به امپراتور ژاپن بوده و يا سرگذشت ديگري داشته است موضوعي است كه در غبار تاريخ گم گشته و در هاله اي از ابهام قرار دارد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =