قالیچه های لاکچری در دنیا

مارس, 2018 بدون نظر اخبار

قالیچه های لاکچری

کشورهایی در آسیا و خاورمیانه همچون هند، افغانستان و چین بابت قالیچه های کفپوش خود در جهان مشهورند. ولی هنگامی که سخن از مشهورترین و پرطرفدارترین قالیچه های جهان می شود که پر رونق ترین و با ارزش ترین قالیچه های جهان می شود، بی شک نام قالیچه های ترک به میان می آید. قالیچه بخشی از تاریخ ترکیه را شکل می دهند. این قالیچه ها نه تنها به عنوان کفپوش بلکه حتی به عنوان دیوار پوش یا دیواره ی خانه ها و چادرها برای گرم ماندن آن ها مورد استفاده قرار می گرفته اند. از زمان رنسانس تا کنون قالیچه های ترک همواره نشانه ی ثروت و زندگی تجملی بوده اند و امروزه هم قیمت این قالیچه ها به عنوان معیار قیمت گذاری این محصول تزئینی در جهان محسوب می شود. با وجود این گفته ها فقط قالیچه های ترک نیستند که بسیار گران قیمت هستند، ثابت شده که قالیچه های ایرانی هم از پرطرفدارترین قالیچه ها در بین مجموعه داران هستند.

تار یک قالیچه ممکن است بافته شده، گره زده شده یا در هم تنیده شده باشد. شاید هم از سایر شیوه ها برای بوجود آوردن این طرح های زیبا و منحصر به فرد استفاده شده باشد. مجموعه داران فارغ از این که تکنیک بافت این قالیچه ها چه باشد، به نظر می رسد که بیشتر به دنبال تاریخچه ی یک قالیچه هستند تا صرف طرح و نقش آن. به روشنی مشخص است که در کنار جنس و طرح و نقش همه ی این قالیچه های گران قیمت دارای تاریخچه ای در ورای خود هستند.

www.shahab24.com
www.shahab24.com

** قالی مدالیون تبریز: 2.4 میلیون دلار

این قالی مربوط به شمال غرب ایران شده و رکورد گران قیمت ترین قالی جهان را شکست (هر چند این عنوان به طور موقت در اختیار آن بود.) . ابعاد این قالی 6.5 در 4 متر است. در مقایسه با بسیاری از قالی های موجود در این فهرست این قالی عظیم الجثه به نظر می رسد. این قالی را به نام مرکز استان آذربایجان شرقی ایران، تبریز نامیده شده است. همانگونه که پیشتر اشاره شد، قالیچه های تبریزی به دلیل نقش های چشم نواز مدالیون (medallions) شهرت دارند و بسیاری بابت همین ویژگی به دنبال آنها هستند.

 **قالیچه ی ابریشمی اصفهان: 4.45 میلیون دلار

هنگامی که این قالیچه ی ایرانی در سال 2008 به فروش رسید، گران قیمت ترین قالیچه ی جهان بود و به نقطه ی عطفی در شیوه ی قیمت گذاری قالیچه ها در جهان تبدیل شد. این قالیچه که در قرن 16 در نواحی مرکزی ایران بافته شده با استفاده ی محدود از رنگ قرمز، سبز و آبی دارای ابعاد حدود 2.5 متر در 1.5 متر بافته شده است. این قالیچه ی نفیس در حراجی کریستی به فروش رسید و همچون قالی ایرانی که پیش از این به آن اشاره کردیم، بسیار بیش از آنچه انتظار می رفت قیمت پیدا کرد. برآورد اولیه ی قیمت آن بین 1 تا 1.5 میلیون دلار بود.

www.shahab24.com
www.shahab24.com

** قالی مروارید بارودا

هیچ چیز همچون مروارید و سنگ های قیمتی نمی تواند نماد شکوه و تجمل باشد و وقتی که این قالیچه ی هندی در حراجی سوثبی (Sotheby) به قیمت 5.5 میلیون دلار به یک خریدار ناشناس فروخته شد، این موضوع بار دیگر ثابت شد. این قالیچه که دارای ابعادی در حدود 2.5 متر در 1.5 متر می باشد، بیش از یک میلیون مروارید دانه ای بصره ای را در خود جای داده و بر اساس اعلام حراجی سوثبی برای پیشکش به ماهاراجه ایالت بارودای هند تهیه شده و ممکن است به عنوان تحفه به آرامگاه حضرت محمد [ص] اهداء شده باشد.

** قالی گلدانی کرمان: 10.2 میلیون دلار

در سال 2010 بود که این قالی ایرانی رکورد گران قیمت ترین قالیچه ی جهان را شکست و به قیمت 10.2 میلیون دلار به یک خریدار ناشناس فروخته شد. این قالیچه با طول 3.5 و عرض 1.5 متر در شهر کرمان ایران تولید شده است که این منطقه به دلیل نوع طراحی و قالی های زیبایش زبانزد است. پیش از این حراجی بزرگ پیش بینی می شد که این قالی به قیمتی در حدود 200 هزار یورو به فروش برسد، که رقمی بسیار متفاوت با قیمت نهایی آن به حساب می رود.

** قالی کلارک سیکل برگی

قالی در حراجی سوثبی (واقع در نیویورک) و 6 برابر قیمتی که برای آن پیش بینی می شد به فروش رسید. گمان می رود که این قالی در کرمان ایران بافته شده باشد. شهر کرمان به دلیل طراحان با استعداد قالی و تاریخ کهن آن در این هنر مشهور است. ابعاد این قالی در حدود 2.5 در 2 متر برآورد شده و تنها یک قالی نیست بلکه یک عتیقه است. با در نظر گرفتن قیمتی که به فروش رسیده همه با این نظر موافقت می کنند. این قالی یک اثر هنری به حساب رفته و به نظر می رسد به این زودی ها از جایگاه گران قیمت ترین قالی دنیا که به آن دست یافته به زیر کشیده نمی شود.

منبع :سایت ایران لوکس

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف

 

Tags