قالیبافی در قم

آگوست, 2017 بدون نظر آموزش ها, فرش, موکت

قم:
استان قم در جنوب استان تهران قرار گرفته است. اين استان داراي آب و هواي متنوعي بوده است و ازوضعيت آب و هواي کويري و بياباني تا آب و هواي سرد و کوهستاني برخوردار است. قم بخاطر وجود بارگاه حضرت معصومه از اهميت زيادي برخوردار است. در شهرستان قم بازار معروفي وجود دارد که از قدمت زياد و معماري زيبايي برخوردار است.

سابقه قاليبافي در قم:
صنعت قاليبافي از دير باز بين عشاير و روستائيان قم رايج بوده است وليکن سابقه قاليبافي در قم با شيوه فعلي به اواخر دهه دوم قرن بيستم مي‌رسد که مقارن با سالهاي قبل از شروع جنگ جهاني دوم بوده است. اساتيد قاليباف از شهرستان کاشان حرفه قاليبافي را در اين شهر گسترش دادند. صنعت قاليبافي در بين عشاير شاهسون به شيوه ذهني معمول بوده است. فرشهاي امروز قم بسيار نفيس هستند و باغهاي پشمي ظريف و ابريشمي به نام گل ابريشم معروف مي‌باشند.
ذهني معمول بوده‌است. فرشهاي امروز قم بسيار نفيس هستند و باغهاي پشمي ظريف و ابريشمي به نام گل ابريشم معروف مي‌باشند.

رنگ و طرحهاي مورد استفاده در قاليهاي قم:
طرحهاي فرش قم شامل: شاه عباسي، افشان، قابي يا بندي، بته‌اي، درختي، اسليمي، هندسي، شكارگاه گلداني، تلفيقي، گل فرنگ، محرابي، محرمات و طرحهاي تابلويي مي‌باشند. همچنين افزايش تنوع در طرحهاي فرش قم و تحولاتي كه اخيراً در طراحي فرش اين استان بوقوع پيوسته، تعداد رنگهاي مصرفي در فرشهاي قم را به ميزان قابل توجهي افزايش داده است به گونه‌اي كه در حال حاضر فرشهايي با بيشتر از ۴۰ رنگ مشخص و متمايز طراحي و بافته مي‌شوند. اين رنگها عبارتند از: سفيد برفي، سفيد شيري، مشكي، سرمه‌اي، بژ روشن و سير خاكستري، آبي (نفتي و روشن و فيروزه‌اي) و الماسي، سبز (يشمي، سيدي، ساق چناري، سدري) سوخته‌اي، دارچيني روشن و سير،‌ مله‌اي‌شتري و زيتوني، گوجه‌اي، طوسي سير و روشن، كرم كاهي و شتر، مسي سير و روشن و پوست پيازي، قهوه‌اي سير و روشن.

ويژگيهاي بافت، دار و ابعاد در قاليهاي قم:
در بافت فرش دو نوع گره فارسي و تركي استفاده مي‌گردد. دارهاي قاليبافي ازنوع عمودي و ثابت و گردان تركي و گردان فارسي هستند.
ابعاد معمول فرش قم: قالي ۳×۲ ، ۵/۳×۵/۲، ۴×۳ مي باشد. قاليچه در اندازه‌هاي ۵/۲×۵/۱ و۲۰/۲×۴۰/۱ متر و قاليچه ذرع و نيم ۵۶/۱×۰۴/۱،۶ و /۱×۱۰/۱ متر و قاليچه ذرع ونيم ۲/۱×۸/۰ متر و قاليچه مربع در اندازه‌هاي ۱×۱ و ۵/۱×۵/۱ و ۲×۲ مي‌باشد. متداول‌ترين اندازه‌هاي پشتي ۲۰×۶۰ سانتيمتر است.
رجشمار فرشهاي قم بيشتر ۴۰، ۴۵،۵۰،۶۰و۷۰ مي‌باشد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =