فرق تراکم فرش با شانه فرش چیست؟

فرق تراکم فرش با شانه فرش چیست؟

 

فرق تراکم فرش با شانه فرش

تراکم و شانه فرش یعنی چه : همانطور که می دانید هر فرش یک سری مشخصه دارد که با آن شناخته می شود. در این مقاله با ذکر چند مثال در باب توضیح مفاهیم تراکم و شانه به بررسی فرق تراکم فرش با شانه فرش (فرش های ابریشمی و فرش های ماشینی ) می پردازیم.

هر فرش از نظر تراکم ، دارای دو نوع تراکم است. تراکم عرض و تراکم طولی فرش .

تراکم عرضی فرش :

تراکم عرضی فرش یا همان تعداد ریشه ( گره رنگ ) در یک متر عرض فرش را گویند که شانه فرش نام می گیرد.

مثال ۱ : یک فرش ماشینی به طور مثال فرش ۳۵۰ شانه ، دارای ۳۵۰ ریشه یا همان گره رنگ در هر متر عرض از فرش می باشد. شانه ی مرسوم و رایج در بازار فرش به این قرار است. ۳۵۰ – ۴۴۰ – ۵۰۰ – ۷۰۰ شانه. یعنی در هر متر از عرض فرش به مقدار یاد شده دارای ریشه یا گره رنگ می باشد.

فرق تراکم فرش با شانه فرش

تراکم طولی فرش :

همانطور که در توضیح تراکم عرضی گفته شد به همان شکل در توضیح تراکم طولی باید عرض شود که تعداد گره رنگ ها در هر متر از طول قالی مشخص کننده تراکم طولی فرش است.

مثال ۲ : فرش ماشینی ای که تراکمش برای مثال ۵۰۰ است یعنی این فرش در هر متر از طول خود دارای ۵۰۰ ریشه یا گره رنگ می باشد. ۸۰۰ – ۹۰۰ – ۱۰۰۰ از تراکم های طولی مرسوم در بازار می باشند که به رج شناخته می شود.

نکته : تراکم طولی فرش به طور مستقیم به بافت فرش بستگی دارد.

بدیهی است که تعداد گره رنگ در یک متر مربع از فرش به صورت حاصل ضرب تراکم طولی در تراکم عرضی فرش در یک متر است. برای مثال در یک فرش با تراکم عرضی ۳۰۰ و تراکم طولی ۹۰۰ در یک متر مربع تراکمی به صورت ۹۰۰×۳۰۰ داریم که معادل ۲۷۰۰۰۰ گره رنگ در یک متر مربع می باشد.

فرق تراکم فرش با شانه فرش چیست؟

اگر بخواهیم به طوری قابل درک فرق تراکم فرش با شانه فرش را توضیح دهیم باید عرض کنیم فرش های با شانه بیشتر ریز بافت تر هستند و به همین علت در طرح شلوغ تر می باشند و به اصطلاح به آن ها فرش دستباف گونه می گویند چرا که به این دست از فرش ها شباهت دارند.

فرق تراکم فرش با شانه فرش این است که هر چه شانه بیشتر باشد ، یعنی گره رنگ بیشتر است و نقشه و طرح متفاوت تر و زیبا تر می شود. اما در خصوص تراکم فرش همانطور که از اسمش پیداست هر چه تراکم بیشتر باشد فرش فشرده تر و متراکم تر است و به تبع آن سفت تر و سنگین تر می گردد.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758