فرش پرز بلند یا فرش شگی چیست؟

جولای, 2017 بدون نظر آموزش ها, فرش

شَگي در زبان انگليسي به معناي مو دراز ميباشد و فرش شگي به فرش هاي فانتزي مدرني گفته ميشود که داراي پرزهاي بلنديست و به همين خاطر هم گاهي اين فرشها را فرش پرز بلند ميخوانند .اين فرش ها به دليل ظاهر متفاوت و زيبايي هاي خاص ، در مکان هاي مختلف از جمله منازل ، فضاهاي اداري و… استفاده ميشوند. اين فرش ها معمولا طول عمر بالايي ندارند و شست و شوي آنها بدليل پرزهاي بلند دشوار است و بيشتر جنبه تزئيني دارند. و لذا بهتر است در مکان هايي مورد استفاده قرار گيرند که رفت و آمد از روي آنها کمتر است .


جنس فرش شگي

جنس نخ بکار گرفته شده در فرش هاي شگي از پروپلين ، آکريليک، پلي استر، پشم و … است اما فرش هاي شگي از جنس پلي استر براي تمامي فضاها اعم از اداري و خانگي کاربرد دارند. در بافت اين فرش ها از نخ هاي پايل ( نخ هاي قطعه قطعه شده) استفاده ميشود . اندازه پايل ها در فرش ماشيني معمولا ?? ميليمتر است که در فرش شگي اندازه پايل ها حداقل ? برابر ميشود.

فرش هاي شگي به دليل داشتن پرزهاي بلند بسيار نرم اند و هنگام ايستادن روي اين فرش ها احساس راحتي داريم.


اندازه فرش شگي

اين فرش ها معمولا از لحاظ وزني سبک هستند و در قطعات و سايزهاي کوچک بافته مي شوند. در زير چند نمونه از سايز اين فرش آمده است:

از اين فرش ها در اتاق کودکان بهتر است استفاده نشود چون بدليل ساختار فرش و پرزهاي بلند گرد و غبار و خوراکي ها و… در لابلاي آن قرار مي گيرند و براحتي قابل تميز کردن نيستند که ميتواند زمينه ساز بروز آلرژي و بعضي از بيماري ها شود.
انواع فرش شگي

فرش شگي ساده

فرش شگي تک رنگ: در طراحي اين فرش ها فقط از يک رنگ استفاده شده است که معمولا يک رنگ شاد و فانتزي مانند سرخابي ، قرمز يا بنفش است.

فرش شگي سه بعدي: در طراحي اين مدلها از طرح هاو نقشه هاي سه بعدي استفاده ميگردد . تصوير زير نمونه اي از فرشهاي شگي سه بعدي ميباشد .

قالیشویی شهاب متخصص در شستشوی انواع فرش فانتزی پرز بلند

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

Tags