فرش های ابریشمی در موزه‌ي لوور پاريس

آگوست, 2017 بدون نظر اخبار

موزه‌ي لوور پاريس يكي از بزرگ ‌ترين موزه‌هاي جهان است كه آثار تاريخي بسياري را از هنرهاي مردم ايران‌زمين در دوره‌هاي پيش و پس از اسلام در خود جا داده است. يكي از اين آثار، فرشي ابريشمي بافته‌شده در كاشان با نقشي از حيوانات است.
فرش‌هاي ابريشمي ايران مشهورند. در گذشته، پادشاه‌هاي ايران آن‌ها را به‌عنوان هداياي ديپلماتيک به پادشاه‌هاي ديگر کشورها مي‌دادند. براي مثال، شاه‌طهماسب (۱۵۲۴ـ۱۵۷۶ ميلادي) هنگامي که عثمان سلطان سليم دوم به تخت پادشاهي نشست، به او يک فرش ابريشم هديه داد. سپس در قرن هفدهم در زمان پادشاهي شاه‌عباس اول توليد فرش با ساختن کارگاه‌هاي جديد در اصفهان که در آن زمان پايتخت بود، افزايش پيدا کرد. محصولات اين کارگاه‌ها بيشتر با اهداف تبليغاتي مصرف مي‌شدند.

کاشان؛ شهر افسانه‌يي فرش‌هاي ابريشمي

قالي کوچک موجود در موزه‌ي لوور که کاملا از ابريشم است، نه‌تنها پرزهاي آن، بلکه تمام تار و پودش در کاشان بافته شده است. شهري که شهرت‌اش در ابريشم، فرش و تار و پود آن است.
با توجه به ديگر فرش‌هاي ابريشمي که از کاشان باقي مانده‌اند، متوجه مي‌شويم که در آن‌ها زربافت و گل‌هاي برجسته وجود ندارند و تاريخ آن‌ها مانند اين نمونه به اواخر قرن ۱۶ و اوايل قرن ۱۷ ميلادي بازمي‌گردد.
اين فرش‌هاي بازمانده، سه قالي بزرگ و ۱۴ فرش کوچک‌ترند. ويژگي ۱۰ مورد از اين فرش‌ها مدال مدوري است که در مرکز آن‌ها وجود دارد که يکي از سبک‌هاي محبوب قرن ۱۷ را نشان مي‌دهد.

جنگي سخت بر زمينه‌اي از ابريشم نرم

نمونه‌ي اين فرش که در آن برخلاف ديگر قاليچه‌هاي کاشان که زمينه‌هاي قرمز دارند، زمينه‌ي آبي نيلي دارد، بسيار کم‌ياب است. حيوانات کوچک، سگ‌ها و خرگوش‌ها، با نشاط و در آرامش در ميان گل‌ها جست‌وخيز مي‌کنند، درحالي‌که يک آهوي کوهي به‌دليل حضور يک شير که خميده است، آشفته به‌نظر مي‌رسد.
در جايي ديگر از نقش قالي، جفت‌هايي از حيوانات شامل يک ببر و آهوي کوهي، يک شير و گاو، دو اژدها و يک اژدها و يک آهوي کوهي درحال جنگي سخت هستند. سازمان‌دهي زيرکانه‌اي در طراحي اين فرش به‌نظر مي‌رسد و آن قرار دادن اين جنگ‌ها در چهارگوشه‌ي اصلي فرش است.
اژدها حيوان افسانه‌يي است که از چين سرچشمه گرفته و به‌وسيله‌ي ظرف‌هاي چيني و کالاها ابريشمي مشهور شده است. شکل آن‌ها تقريبا شبيه يک گربه يا يک آهوي بزرگ است؛ اما آن‌ها ويژگي‌هاي خارق‌العاده‌اي را مانند خارج کردن شعله‌اي از آتش از ميان مفصل‌ها و دم مارپيچ خود دارند.
در حاشيه‌ي اين فرش، گل‌هاي شکوفه‌دار در مرکز خود يک سر شير دارند، مثالي از پيوند ميان الهه‌ي گل‌ها و الهه‌ي حيوانات، يک اتحاد که در آن پادشاهي گياهان و حيوانات در آن به هم مي‌آميزند. اين نمونه، نشانگر گرايش هنر اسلامي است که به‌طور مستمر در طول تاريخ نمود داشته است

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پانزده =