فرش نماد صلح اثر هنرمندان خراسان جنوبي در يونسکو

فرش نماد صلح اثر هنرمندان خراسان جنوبي در يونسکو

در حاشيه نشست علمي بررسي زندگي و آثار علامه عبدالعلي بيرجندي، از فرش نماد صلح اهدايي خراسان جنوبي به يونسکو توسط خانم «ايرنيا بوکوا» مدير کل يونسکو، دکتر «مجيدي» سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در يونسکو و«قهرمان رشيد» استاندار خراسان جنوبي رونمايي شد.


سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در يونسکو به خبرنگار «خراسان جنوبي» گفت: به مناسبت پانصدمين سال حيات فعال و دستاوردهاي منجم و رياضيدان ايراني، علامه عبدالعلي بيرجندي فرش «نماد صلح» کار هنرمندان سرزمين خراسان جنوبي (بيرجند) به يونسکو اهدا شد تا در اين سازمان به يادگار بماند و پيام صلح و دوستي مردم اين خطه از ايران را به مردم جهان منتقل کند.

دکتر «مجيدي» با اشاره به اين که در اين مراسم پروفسور «گنجي» پدر علم جغرافياي ايران، «رشيد» استاندار و تني چند از مقامات سياسي و فرهنگي ايران حضور داشتند، درباره ويژگي هاي اين فرش اظهار داشت: فرش نماد صلح داراي نمادهاي مختلف در متن و حاشيه است به طوري که در بيروني ترين نوار حاشيه واژه صلح به ۷ زبان فارسي، انگليسي، چيني، روسي، فرانسوي، اسپانيولي و عربي گنجانده شده به علاوه در دو طرف حاشيه ۴ نماد از شهر بيرجند مرکز خراسان جنوبي شامل مدرسه شوکتيه، عمارت باغ اکبريه، گل زعفران و گل نرگس طراحي شده است.

وي ابعاد اين اثر را ۱۳۸ در ۱۰۰ سانتيمتر عنوان کرد و گفت: مرکزي ترين قسمت متن، ترنج يا خورشيد ميانه است که به وسيله دسته گل هايي که از ۴ ضلع فرش از گلدان بيرون آمده و در مرکز به هم پيوسته است اتحاد و به هم پيوستن تداعي را مي کند.
به گفته وي در ۴ ضلع متن فرش نيز نمادهايي چون نشان سازمان تربيتي علمي و فرهنگي متحد يونسکو، نشان سازمان ملل متحد، ميدان آزادي تهران و دروازه تخت جمشيد طراحي شده است.دکتر «مجيدي» شيوه بافت اين فرش را مطابق با شيوه رايج بافت در خراسان جنوبي دانست و گفت: جنس پرز اين فرش از کرک و ابريشم و جنس چله و پود از پنبه است که به پيشنهاد وي در خراسان جنوبي طراحي و تهيه شد.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758