فرش سفیر صلح

آگوست, 2017 بدون نظر اخبار, فرش

از آنجا که بافت این فرش درکلبه ی حقوق بشرآقامیر در پاسارگارد به وسیله ی راهنمایان تور ومهمانان بافته میشود به فرش سفیرصلح معروف شده است.

این فرش پیام محیط زیستی*تدبیر برای آب،ورزش برای زندگی* را دربر دارد وبا وجود رنگ نیلوفری و ترکیبی از رنگ پرچم های دنیا نشانگر دهکده ی جهانیست.

زمینه این فرش از نمادهای اساطیری و الگو و شعار کنوانسیون فدراسیون جهانی راهنمای گردشگری استفاده شده است.

 

هیات دوچرخه سواران گردشگری حامی کنوانسیون 2017  که این روزها از نوشهر تا بوشهر  با شعار “ایران؛ مردمانی مهربان با آغوشی باز، فرهنگی کهن و پر رمز و راز” و “تدبیر برای آب و ورزش برای زندگی” رکاب می‌زنند، پس از ورود به استان فارس و کهن دیار “کمین”، وارد میراث جهانی پاسارگاد شدند.

با ابتکار کلبه “آقامیر”، حامی کنوانسیون، فعال محیط زیست و گردشگری فرشی تحت عنوان  “سفیر صلح” طراحی و تصویر این فرش برای نخستین بار با حضور دوچرخه سواران و اعضای کلبه آقامیر در کنار آرامگاه کورش رونمایی شد. سپس گروه دوچرخه سوار مهمان کلبه آقامیر شدند و گره‌های صلح را به صورت نمادین بر فرش زدند.

در تاریخ 20 شهریور 1394 آرش نورآقایی طراحی و بافت این فرش را به آقامیر سپرد.  کلبه آقامیر که طراح و مجری چند فرش خاص همچون فرش خرسی و فرش سبز است، پس از مطالعه و بررسی فرش‌های قدیمی و با استفاه از نمادهای اساطیری، حاشیه‌های فرش را طراحی و لوگو و شعار کنوانسیون را نیز در زمینه فرش قرار داد.

همچنین پیام محیط زیستی “تدبیر برای آب و ورزش برای زندگی” با پیام صلح طلبی و آزادگی دیار کمین و کورش کبیر، با نمادهای باستانی منطقه، و حرکت راهنمایان گردشگری و ورزشکاران پیوند خورده که این‌ها نیز به نوعی در فرش به تصویر کشیده شده‌اند.

ویژگی‌های این فرش: زمینه سفید آن صلح‌طلبی و خردورزی ایرانیان را مبتنی بر اصول آزادگی و فرزانگی به نمایش می‌گذارد. نظر به این‌که این فرش در کلبه حقوق بشر آقامیر در پاسارگاد دیار صلح و آزادی به وسیله راهنمایان گردشگری و مهمانان بافته می‌شود، به عنوان “سفیر صلح” نام گرفته و سال آینده همزمان با حضور راهنمایان سراسر جهان در ایران آخرین گره‌های آن بافته می‌شود. عرض این فرش 130 سانتیمتر و طول آن 150 سانتیمتر است. تعداد 000/300 گره فرش را تشکیل می‌دهد. شعار “تدبیر برای آب و ورزش برای زندگی” با نیلوفر نماد آبزاد ایرانی و رنگ پرچم‌های دنیا ترکیب شده است و نشانگر دهکده جهانی است. استفاده از رنگ‌های ایرانی در این فرش از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.

از جمله اهداف بافت این فرش با نام “سفیر صلح”، بازتاب کنوانسیون 2017 در سراسر ایران و جهان، و مهم‌ترین دستاورد آن حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست است که به زودی خانه‌ای برای همین منظور با مدیریت کلبه آقامیر مرمت و ایجاد خواهد شد. قرار است کارگاه‌هایی برای دست‌بافته‌های سنتی و بومی، عروسک‌های خرسی و محیط زیستی، و انواع فرش‌ها با هدف ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار ایجاد شود. به علاوه، پخت خوراک‌های بومی و محلی، و نمایشگاه صنایع دستی و اقامت محلی از ویژگی‌های این خانه خواهد بود.

اعضای گروه دوچرخه سوار، پس از اقامت در کلبه آقامیر با جاذبه‌های گردشگری شهرستان پاسارگاد آشنا شدند و برای ادامه مسیر تا تخت جمشید، از خیابان “قصر دشت” که توسط مرحوم “محمدخان ضرغامی” ایجاد شده را به یاد ایشان رکاب زدند.

Tags