فرش‌های کاخ موزه سبز سعدآباد هوادهی و نظافت شد

آگوست, 2017 بدون نظر اخبار
فرش‌های کاخ موزه سبز سعدآباد هوادهی و نظافت شد

مسئول کاخ موزه سبز گفت: طی عملیاتی در روزهای یکم و دوم تیر ماه  تمامی فرش های کاخ سبز واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد هوادهی و نظافت شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه سعدآباد، در این عملیات تعداد ۱۶ تخته فرش و قالیچه کاخ سبز جهت هوا دهی، غبار روبی و پاکسازی به ضلع غربی  این کاخ منتقل و در معرض هوای آزاد و نور قرار گرفتند، که از آن جمله می توان به تخته فرش تالار آیینه بافت عمواغلی مشهد به ابعاد ۷۰ متر مربع، فرش اتاق انتظار بافت راور کرمان به ابعاد ۶۶مترمربع و… اشاره کرد.

مسئول کاخ موزه سبز اظهار داشت: در این پروژه فرش هایی که در مخازن نگهداری می شوند و همچنین فرش های موجود در فضاهای نمایشی که به دلیل ویژگی های خاص معماری هوای مناسب در آن جریان ندارد، غبار روبی و هوادهی شدند. عملیات غبار روبی و هوادهی فرش ها از جمله راهکارهایی است که جهت پیشگیری از نفوذ و توقف گرد و غبار و رشد عوامل بیولوژیک در الیاف فرش ها به کار گرفته می شود.

وی افزود: اگرچه نور مستقيم آفتاب براي مدت طولاني موجب پريدگي رنگ آن مي‌شود اما لازم است كه هرچند وقت يكبار (مثلاً ۶ ماه يكبار) فرش ها را از داخل تالارها بيرون آورد و در معرض جريان هوا قرار داد و به اصطلاح فرش را هوا داد. مدت اين كار هيچ گاه بيش از چند ساعت نيست و حداكثر نصف روز است.

رئوف تآکید کرد: به ويژه آفتاب دادن پشت فرش بسيار حائز اهميت است. پشت فرش محل مناسب براي زندگي بيد و موريانه و ساير حشرات است و همچنين انواع كپك ها و قارچ‌ها نيز در محيط تاريك پشت فرش بهتر رشد مي‌کنند. نور آفتاب باعث نابودي همگي اين عوامل گرديده و براي سلامت و عمر بيشتر فرش لازم است. هنگام هوا دادن فرش در مقابل نور خورشيد بايد چند مرتبه فرش را جارو يا برس كشيد تا عوامل گفته شده بهتر از فرش خارج شوند.

گفتنی است  کاخ سبز یکی از کاخ موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است که در سال ۱۳۰۱-۱۳۰۷ جهت اقامت رضاخان ساخته شد و با هنرهای ایرانی نفیس از آن جمله آیینه کاری، حجاری، نقاشی های دیواری و فرش های دستباف نفیس مزین گردیده است.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 4 =