زیباترین قالی و قالیچه‌ در کاخ گلستان به نمایش عموم گذاشته شد

زیباترین قالی و قالیچه‌ در کاخ گلستان به نمایش عموم گذاشته شد

مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نخستین نمایشگاه قالی‌های کاخ گلستان را با عنوان برگزیده قالیچه‌های کاخ گلستان در این مجموعه به نمایش گذاشت.

در نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان، ۱۷ تخته از قالیچه‌های نفیس این کاخ‌موزه برای نخستین بار به‌نمایش گذاشته شده است. این قالیچه‌ها مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح‌های محرابی، تصویری، لچک و ترنج هستند. جنس این قالیچه‌ها از ابریشم و پشم است و متعلق به شهرهای اراک، تبریز و سنندج‌اند که البته بافنده‌های آن‌ها مشخص نیستند.

همچنین همزمان با گشایش این نمایشگاه، کتاب تصویری با عنوان «نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان» به دو زبان فارسی و انگلیسی رونمایی شد که به معرفی این قالیچه‌ها پرداخته است.
در این نمایشگاه، قدیمی ترین فرش های کاخ گلستان به ترتیب سابقهء تاریخی شان در کنار هم قرار گرفته اند.

حسن این نمایشگاه در تعامل میراث فرهنگی با پژوهشگاه است که در کنار این کار فرهنکی، پژوهشی جامع انجام و کتاب آن نیز چاپ شده است. پوسترهای پژوهشی نیز در مراحل آماده سازی و نصب در این مکان می باشد.

این پژوهش ها مقدمه ای برای کارهای حفاظتی نیز می باشد، بعضی از این فرشها به مرمت نیاز دارند که انجام آن نیازمند دقت و حساسیت می باشد و این نمایشگاه کمکی شایان است که بخش های حفاطت و مرمت و بخش های پژوهشی و بخش های معرفی به اتفاق هم انجام شوند.

بسیاری از این فرش ها دارای تصاویری معنا دار و انتزاعی از طبیعت می باشند و دنیایی ناگفته در مفهومشان دارند که موزه قادر است آنرا برای مخاطب معنا کند ضمن اینکه مخاظب می تواند برداشت آزاد خود را نیز داشته باشد.

این نمایشگاه سرآغاز شروع رویدادهای فرهنگی در کاخ گلستان باشد
قالی در موزه گلستان

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758