زیباترین قالی و قالیچه‌ در کاخ گلستان به نمایش عموم گذاشته شد

ژوئن, 2017 بدون نظر آموزش ها, فرش

مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نخستین نمایشگاه قالی‌های کاخ گلستان را با عنوان برگزیده قالیچه‌های کاخ گلستان در این مجموعه به نمایش گذاشت.

در نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان، ۱۷ تخته از قالیچه‌های نفیس این کاخ‌موزه برای نخستین بار به‌نمایش گذاشته شده است. این قالیچه‌ها مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح‌های محرابی، تصویری، لچک و ترنج هستند. جنس این قالیچه‌ها از ابریشم و پشم است و متعلق به شهرهای اراک، تبریز و سنندج‌اند که البته بافنده‌های آن‌ها مشخص نیستند.

همچنین همزمان با گشایش این نمایشگاه، کتاب تصویری با عنوان «نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان» به دو زبان فارسی و انگلیسی رونمایی شد که به معرفی این قالیچه‌ها پرداخته است.
در این نمایشگاه، قدیمی ترین فرش های کاخ گلستان به ترتیب سابقهء تاریخی شان در کنار هم قرار گرفته اند.

حسن این نمایشگاه در تعامل میراث فرهنگی با پژوهشگاه است که در کنار این کار فرهنکی، پژوهشی جامع انجام و کتاب آن نیز چاپ شده است. پوسترهای پژوهشی نیز در مراحل آماده سازی و نصب در این مکان می باشد.

این پژوهش ها مقدمه ای برای کارهای حفاظتی نیز می باشد، بعضی از این فرشها به مرمت نیاز دارند که انجام آن نیازمند دقت و حساسیت می باشد و این نمایشگاه کمکی شایان است که بخش های حفاطت و مرمت و بخش های پژوهشی و بخش های معرفی به اتفاق هم انجام شوند.

بسیاری از این فرش ها دارای تصاویری معنا دار و انتزاعی از طبیعت می باشند و دنیایی ناگفته در مفهومشان دارند که موزه قادر است آنرا برای مخاطب معنا کند ضمن اینکه مخاظب می تواند برداشت آزاد خود را نیز داشته باشد.

این نمایشگاه سرآغاز شروع رویدادهای فرهنگی در کاخ گلستان باشد
قالی در موزه گلستان

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شانزده =