روش‌های بافت فرش دست بافت

ژانویه, 2017 بدون نظر آموزش ها, فرش

روش‌های گوناگونی برای بافت فرش در ایران وجود دارد و در صنعت بافت فرش  به کار میرود که کارخانه قالیشویی شهاب میخواهد شما را با دو روش کلی بافت فرش دست بافت آشنا کند .

۱ – ترکی باف – روش بافت فرش به صورت گره ترکی

از این نوع روش بیشتر در مناطق ترک زبان، آذربایجان، زنجان، اردبیل و بخشی از همدان کاربرد بیشتری دارد و و ریشه ی آن به دوران سلجوقی نسبت داده‌اند.

که از مزایای آن میتواند به صورت کلی گفت که گره ترکی به دلیل اینکه با قلاب بافته می‌شود و دارای گره‌های متقارن است دارای کیفیت بافت بهتر، دوام و استواری بیشتری است. در این روش از شانه‌های کوچک استفاده می‌شود و چله‌ها تحت کشش شدیدی به هم قرار گرفته اند.

اگر بخواهیم به روش ترک بافی نگاه دقیق تری داشته باشم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

 به کاربردن قلاب که باعث می‌شود ریزترین فرشها را با آن بافت.

 متقارن بودن گره‌ها و بسته بودن روی آنها دوام بیشتری را برای فرش‌های ظریف تضمین می‌کند.

۳ به دلیل عدم استفاده از کوجی در روش ترکی باف ممکن است در اثر کشش بیش از حد در چله‌ها و پودهای میانی سرکجی ایجاد شود ویا به دلیل عدم توزیع یکنواخت ممکن است هنگام گرداندن فرش، اندکی تراکم چله بهم خورده و چله، دچار کشش، لغزش و یا افزایش طول شود.

 از آنجا که شانه‌های ترکی، وزن و سنگینی شانه‌های فارسی را ندارد بنابراین با کوبیدن مداوم، فشردگی لازم را روی چله تامین می‌کنند.

قالیشویی شهاب مفتخر است که با جدید ترین روش های روز دنیا و استفاده از شامپو نانو ، فرش دست بافت شما بدون هیچ آسیبی آن را همانند روز اول برای شما شستشو و  در صورت نیاز به  ترمیم فرش دست بافت  شما آن را به صورت حرفه ایی  انجام دهید  .

 

۲ – فارسی باف – روش بافت فرش به صورت گره فارسی

در این  روش به صورت رایج  در نواحی مرکزی و جنوبی ایران شامل شهرهای قم ، اصفهان ، یزد ، کرمان و نواحی شمال شرقی ایران شامل خراسان و گرگان و به صورت کلی در مناطق فارسی زبان رایج بوده است.

با اینکه این روش به دلیل استفاده از دست در بافت لطمه‌های بسیاری بر دست و بدن بافنده وارد می‌سازد، احتمال زیادی داشته که منسوخ گردد ولی بافندگان همچنان از این زوش بهره می‌برند و بخش اعظمی از فرشهای تولیدی کشور را شامل می‌شود.

  از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 این روش بیشتر برای بافت فرشهای بزرک و متوسط کاربرد دارد و به دلیل استفاده از پودهای ضخیم‌تر و چگالی بیشتر دارای استحکام و طول عمر بیشتری است. از بهترین انواع این فرش برای کاربری پوششی، فرش کاشان است که حدود ۳۰-۳۵ گره را شامل می‌شود.

 در این روش به دلیل بهره یری از کوجی، پود زدن آسان تر بوده و و راحت تر میتوات کجی و جمع شدگی در کناره‌های فرش را کنترل کرد.

  سرعت بافت در این روش سریعتر و بالاتر می‌باشد.

از معایب این نوع بافت فرش میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

  ایجاد ضایعه در دست و بدن بافنده.

  استفاده از شانه‌های سنگین جهت کوبیدن پود به خصوص در فرش‌های ریز بافت که به ساختمان فرش لطمه وارد می‌گردد.

  سخت بودن بافت فرشهای ریز نقش.

  شل بودن چله‌ها در تمام طول بافت.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − سه =