رنگ در متن و حاشیه فرش

سپتامبر, 2017 بدون نظر آموزش ها, دسته‌بندی نشده, فرش

 

رنگ در متن و حاشیه فرش

رنگ در متن و حاشیه فرش گاهی ممکن است دارای دو رنگی شود که تا مقطع معینی از قالی امتداد پیدا می کند و سپس قطع می شود . این مسئله هم میتواند زیبا و دلنشین شود و هم بسیار زننده به نظر برسد در صنعت قالی بافی به این اتفاق در اصطلاح « ابرش » گفته می شود .

ابرش بیشتر در حاشیه فرش اتفاق می افتد ،عوامل ایجاد ابرش عبارت اند از :

الف) تغییرات مدت جوش کلاف ها

ب) تغییرات میزان مواد رنگی  و دندانه های مصرفی به هنگام رنگرزی

از دیگر عوامل ایجاد ابرش در متن و حاشیه فرش عدم پذیرش رنگ توسط الیاف و پشم به کار رفته در قالی می باشد . برای رنگپذیری بهتر پشم و برخورد با چنین مشکلاتی بهتر است ابتدا و قبل از رنگ ، پشم به خوبی شسته شود تا رنگپذیری یکنواخت انجام شود .

به همین دلیل بعضی ها عقیده دارند که به جای رنگ کردن کلاف خامه بهتر است پشم رنگ شود که در این صورت پشم رنگ شده در مرحله ی حلاجی یکنواخت می شود .

کیفیت دورنگی بیشتر در مراکز بافت عشایر و روستایی که به علت کمبود سرمایه کلاف های پشم را در دفعات مختلف خریداری می کنند به وجود می آید و در کارگاه های بزرگ قالی بافی که کلاف های رنگ شده را که همیشه به مقدار کافی در اختیار دارند کمتر به چشم می خورد .

رنگ فرش

رنگ های ثابت

در این رنگ ها چون از ماده بیکرومات پتاسیم استفاده می شود به آن ها رنگ های کرومی گفته می شود که در اواخر قرن نوزدهم شناخته شده اند ولی بیشترین مصرف خود را بعد از جنگ جهانی دوم در رنگرزی پیدا کرده اند.

فرش هایی دارای رنگ ثابت هستند رنگشان دائمی است و در مقابل عواملی مانند نور آفتاب و شست و شو بسیار مقاوم هستند یک عیب بسیار بزرگ دارند و آن این است که این فرش ها هیچ گاه خاصیت اولیه و خامی خود را از دست نمیدهند و حالت نرم و ملایم به خود نمی گیرند  عیب بزرگ این رنگ ها این است که در اثر مرور زمان حالت خامی خود را از دست نداده و مایه ی نرم ملایم به خود نمی گیرند و به اصطلاح در متن و حاشیه فرش جا افتاده نمی شوند .

امروزه از رنگ های کرومی یا ثابت در صنعت قالی بافی ایران بسیار استفاده می شود .

Tags