تفاوت قیمت فرش های دستباف

اکتبر, 2017 1 نظر فرش

دلایل تفاوت قیمت فرش های دستباف

چرا قیمت قالی های دستباف با هم فرق دارند ؟ تفاوت قیمت فرش های دستباف نائین یا همدان یا تبریز در چیست؟ انها چه تفاوتی دارند که گاهی صدها هزار تومان با هم اختلاف قیمت دارند؟ حتی گاهی بعضی قالی های دستباف پشمی هم قیمت فرشهای ماشینی هستند!دلیل این ارزان بودن چیست؟
با خرید فرش دست بافت در هر نوع و رنگ آن ؛ نه تنها قدردان هنر و هنرمند تولیدکننده این صنعت بوده‌ایم،بلکه به سلامت خود هم کمک کرده‌ایم ”  فرش دستباف انرژی‌دهنده و ضدآلرژی است

فرش و قالی چه تفاوتی دارند؟

بهر نوع گستردنی بافتنی «فرش» می گویند مانند : قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو ، پلاس و… می‌شود اما تنها به فرش پرز دار یا همان دستباف قالی گفته می شود. و تفاوت قالی و قالیچه تنها در متراژ آن است، در واقع به فرشهای پرزدار بالای 6 متر قالی گفته می شود و به کمتر از 6 متر قالیچه می گویند.

تفاوت قیمت فرش های دستباف در چیست؟

کارشناسان قیمت فرش های دستباف یا همان قالی را با توجه به پیچیدگی نقشه و تعداد رنگ و هماهنگی قرار گرفتن این رنگها در کنار هم  جنس نخ تار و پود و پرز آن و همچنین ریزبافی یا درشت بافی ارزش گذاری می کنند.

ما در اینجا عیوبی که باعث می شد قیمت قالی پایین ارزش گذاری شود بررسی می کنیم:

دورگه ‌بودن زمینه:

گاهی در بعضی قالی ها رنگ بالای زمینه و پایین زمینه یک رنگ نیست ، خوب نگاه کنید  چشم دقیق و ریز بینی داشته باشی از زوایای مختلف در نور قالی را بررسی کنید چون اگر تفاوت رنگ در زمینه وجود داشته باشد از قیمت قالی کاسته می شود.

اندازه قالی:

دقت کنید که اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی قالی تا وسط ترنج (اگر نمیشناسید بدون خجالت محل ترنج را از فروشنده بپرسید)، بیشتر یا کمتر از 3 سانتی‌متر با اندازه فاصله آنجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد،از قیمت قالی بسیار کم می‌شود؛ پس حتما با خود خط‌ کش به همراه داشته باشید.

کم‌بافی:

حتما موقع خرید قالی به پشت آن نگاه کنید؛ اگر گره‌ها منظم، پشت‌سر هم و یک‌اندازه بود این قالی مشکل کم بافی ندارد،
ولی اگر اندازه گره‌ها متفاوت، نامنظم و گاهی با فاصله بود این قالی ارزش کمی دارد به طور مثال در یک فرش 50 رج که باید در هر 7 سانتی‌متر 50 گره داشته باشد، گره‌ها کمتر است، یا گره‌ها خوب شانه نخوردهو پرزها کشیده نشده است.

شکستگی گل قالی:

در این مورد دقت خاصی لازم است و بسیار تخصصی است چون گل‌های قالی اعم از شاه‌عباسی، آویزان، ستاره‌ای و… اندازه استانداردی دارندکه تنها بافنده‌ها، کارشناسان و فروشندگان قالی از آن اطلاع دارند.که چنانچه در بافت این گل‌ها شکل و اندازه استاندارد رعایت نشود، از ارزش قالی کم می‌شود.این دیگر کار شما نیست؛ از یک خبره کمک بگیرید .پیشنهاد ما این است که از روی گل‌های قرینه،اندازه‌های ناموزون را حدس بزنید و در ذهن خود خط تقارن بکشید.

Tags