تفاوت انواع فرش و قالی

اکتبر, 2017 بدون نظر فرش

تفاوت انواع فرش و قالی و بافت ها آن

فرش کلمه اي عربي است که ميتواند براي هر گستردني استفاده شود و به معناي بساط افکنده است. لذا براي تفکيک نوع آن هميشه بعد از فرش پسوندي بر آن اضافه می گردد تا ويژگي و کاربري آن آشکار شود.به غير از قالي تعداد دست بافته هاي اين حرفه بيش از ۵۰ نوع می باشد که اکثريت آن کاربري فرش را دارند و بقيه براي زندگي داراي کاربرد خاص و حائز اهميت است. تفاوت انواع فرش و قالی از اينجا آشکار مي شود که به هر گستردني قالي نمي گويند، ولي به هر گستردني فرش مي گويند. مانند انواع گليم، جاجيم، ورني، پلاس، زيلو، گبه، خرک، پشتي، کلگي، کناره، ذرع و نيم، قاليچه و… .
اين در حاليست که فقط يکي از تمام اين بافته ها قالي يا همان فرش دستباف خودمان است که بايد داراي مشخصاتي مانند تار و پود و پرزدار باشد و پرزها دور تا دور تارهاي فرش گره خورده باشند. اما تعاريف مهمترين بافته هاي کشورمان به صورت زير است:

جاجيم

جاجيم فرشي است ضخيم شبيه به گليم که راه راه و رنگين بافته مي شود و به عنوان زيرانداز مورد استفاده قرار مي گيرد. آنرا از نخ هاي رنگين پنبه اي يا پشمي و بعضا از کرک مي بافند. بهترين جاجيم در بين ايلات و عشاير بويژه ايلات ترکمن و نيز آذربايجان و کردستان بافته مي شود. انواع اين نوع زيرانداز عبارتند از: جاجيم پشمي يا پشم در پشم، جاجيم پشم و پنبه که تار آن از نخ پنبه و پود آن از نخ پشم است، جاجيم ابريشم و پنبه که تار ان از نخ پنبه و پود ان از نخ ابريشم می باشد و جاجيم ابريشمي يا ابريشم در ابريشم که بسيار کمياب و تزئيني است.

گبه

اين بافته نيز نوعي قالي است؛ يعني به غير از تار و پود، پرز هم دارد. اما فرش فروشان موقع تقسيم بندي انواع قالي، گبه را به عنوان قالي حساب نمي کنند و آن را نیز يکي از انواع فرشها معرفي مي کنند؛ شايد چون ضخامت پرز و طول گره آن نسبت به پرز انواع قالي ها، بسيار ضخیم تر و بلندتر است.
گبه دست بافتي مخصوص عشاير بوده و البته امروز به شکل سفارشي در کارگاه هاي قالي بافي شهري هم توليد مي شود. گبه نقشه ندارد و طرح هايش ذهني است؛ يعني بافنده، براساس ذهن خود يا منظره اي که مي بيند، نقش حيوان، آدم و درخت يا حتي اشکال هندسي را مي بافد. اندازه گبه معمولااز يک و نيم تا چهار و نيم متر است و بزرگ تر از اين متراژ را تقريبا نمي توانيد در بازار پيدا کنيد

پلاس

اين نوع فرش که در قديم بيشتر در زندگي روستاييان کاربرد داشته، امروزه ديگر کمتر کاربرد دارد و کمتر بافته مي شود. پلاس فرشي است که در آن تار و پود، هر دو پنبه اي هستند. پيش از اين، نوعي پلاس در بيشتر روستاهاي ايران بافته مي شد که تار آن از نخ پنبه اي بود و پود آن از رشته هاي باريک شده لباس هاي کهنه روستاييان.

نمد و حصير

اين دو زيرانداز را هم جزو فرش محسوب مي کنند. البته امروز به غير از محل توليد، در مناطق ديگر کمتر کاربرد زيرانداز را دارد. حصير در مناطقي که در آن درخت نخل يا ني مي رويد،بافته ميشود و با آن چيزهاي مختلفي از فرش و سفره گرفته تا کيف و ظرف مي بافند و نمد هم نوعي از فرش محسوب مي گردد که از فرورفتن و به هم چسبيدن پشم شتر به وسيله مالش دادن و فشار آنها به هم شکل ميگيرد، اما در اين نوع فرش خبري از گره و تار و پود نيست بلکه هرچه هست در هم تنيده شدن است.

گليم

گليم که شايد براي همه ما نامي آشناست به زيرانداز و بافتني بدون پرز ميگويند. در بافت اين نوع فرش ها، پودها از ميان تارها رد مي شوند. گليم انواع مختلفي دارد که هر نوعش زيبايي مخصوص به خود را دارد. بعضي از انواع گليم بسیار پر زحمت بافته مي شود، در نتيجه گران تر است و بعضي ساده تر بافته مي شود و ارزان تر هم در بازار عرضه مي گردد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =