گزارشی کوتاه از موزه فرش تهران

سپتامبر, 2017 بدون نظر آموزش ها, دسته‌بندی نشده

موزه فرش تهران، مجموعه‌ای نفیس از هنر ملی کشورمان را به نمایش گذاشته است.

«موزه فرش ایران» در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۶ با هدف پژوهش در خصوص هنر و صنعت فرش ایرانی در تهران افتتاح شد.

معماری نمای بیرونی این موزه که به شکل دار قالی است، جذابیتی خاص به آن بخشیده است. موزه فوق حدود ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد که در دو طبقه، به نمایش انواع گلیم و فرش دست‌بافت ایرانی می‌پردازد.

طبقه همکف موزه فرش به نمایش دائمی حدود ۱۵۰ تخته فرش اختصاص دارد که در آن نمونه‌هایی از با ارزش‌ترین قالی‌های ایرانی از قرن نهم هجری تا دوران معاصر، وجود دارند. این مجموعه در واقع منبعی غنی برای پژوهشگران و محققان صنعت فرش به شمار می‌آید و شامل آثاری از مراکز مهم بافت قالی در ایران از قبیل کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان و کردستان است.

از زیباترین آثار این بخش می‌توان به قالیچه «میرزا کوچک‌خان جنگلی» اشاره کرد. این قالیچه که توسط هنرمندان کاشانی در ابعاد ۱۳۰ در ۲۲۰ سانتیمتر بافته شده، میرزا کوچک‌خان را در لباس نظامی و مسلح به تفنگ نشان می‌دهد. بافت این  قالیچه به احتمال بسیار زیاد در سال‌های پایانی دوره قاجار صورت گرفته است.

نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنقری (نسخه نگاره‌دار شاهنامه از سده نهم هجری) که در کارگاه قالی‌بافی استاد موسوی سیرت و با کمک گروهی از هنرمندان جوان خلق شده‌اند نیز از جمله آثار ارزشمند این موزه به شمار می‌آیند. طراحی این قالیچه‌ها از روی نسخه اصلی شاهنامه بایسنقری که در کتابخانه کاخ موزه گلستان نگهداری‌ می‌شود، صورت گرفته و هنرمندان قالی‌باف به مدت ۵ سال متوالی همزمان با انجام طراحی‌ها، به کار بافت اشتغال داشته‌اند.

نمایشگاه‌های موردی و فصلی هم در طبقه دوم موزه فرش برگزار می‌شوند که در آن‌ها نمونه‌‌هایی از فرش‌های ایرانی و نیز محصولات دیگر کشورهای جهان در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

برای آشنایی هر چه بیشتر علاقه‌مندان به صنعت فرش، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه بافت قالی و گلیم در سالن موزه به نمایش در می‌آید. البته علاوه بر این کتابخانه موزه با حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های مختلف در موضوعات  گوناگون به ویژه فرش ایران و دیگر کشورها، منبعی جامع برای استفاده علاقه‌مندان به هنر قالی  را فراهم کرده است.

موزه فرش در خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان دکتر فاطمی (ضلعی شمالی پارک لاله)، واقع شده و همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۶:۳۰ میزبان علاقه‌مندان به صنعت فرش است.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =