تاریخچه پیدایش فرش ماشینی

اکتبر, 2017 1 نظر فرش

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی و انواع آن

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در کشورمان ایران نشان می‌دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً ۴۰ ساله دارد ، یعنی در ابتدای دهه ۵۰ اولین فرش ماشینی تولید شد. فرش ماشینی گونه‌ای مصنوعی از قالی است که بر خلاف قالی دست بافت توسط ماشین آلات صنعتی بافته می‌شود. به دلیل سرعت تولید و همچنین با توجه به ارزان بودن مواد اولیه نسبت به قالی دستبافت قیمت ارزانتری دارد.
فرشهای ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی تولید می‌گردد که می‌توان به دستگاه‌های تکسیما،  شونهر، و… اشاره کرد. فرش های ماشینی از جنسهای متفاوتی تولید می شوند  که جنس هر فرش نیز می‌تواند آکریلیک یا BCF و یا مخلوطی از این دو یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی نیز باشد. البته قابل ذکر است که فرش‌های ۱۰۰٪ آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند اما فرشهای ابریشم مصنوعی امروزه به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان و ثبات و درخشندگی بالا ئ همچنین طرحها متنوع و زیبا در بازارهای جهانی بعنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته است. این مدل فرش به دلیل شباهت زیاد با فرش‌های ابریشم تبریز و قم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. برای بافت این منوع فرشها از نخهای پلی استر برای شفافیت بیشتر فرش استفاده می‌شود و بیشتر طرحها و نقشه‌ای فرشهای تمام ابریشم ماشینی از طرحهای فرشهای ابریشم تبریز الهام گرفته شده‌است.

یکی نکته دیگر در انتخاب فرش ماشینی مناسب فرش های با تراکم بالا هستند که بر اساس نوع ماشین و شانه بین ۷۰۰ تا ۳۵۰۰ می باشد و هر چه تراکم بالاتری داشته باشد سنگین تر و سفت تر، ریزبافت تر، زیباتر و البته گرانتر است همچنین این فرش‌ها بر اساس شانه به ۳۵۰ – ۴۴۰ – ۵۰۰ – ۷۰۰ و هزار شانه تقسیم می‌شوند. و هر چه این دو مورد عدد بالاتری داشته باشند فرش شباهت بیشتری به قالی های دستباف دارد و در اصطلاح به انها دستباف گونه می گویند.

Tags