تاریخچه فرش

تاریخچه فرش

فرش واژه ای عربی که به معنای زمین است و در زبان فارسی مفهوم زیرانداز یا کف پوش میباشد.
در گذشته بدلیل سرما و سختی زمین انسان نیاز به زیرانداز یا کفپوش داشت که در ابتدا مردم از پوست حیواناتی مانند بز و گوسفندان استفاده میکردند با گذشت زمان، نمد را با درهم نمودن و فشردن الیاف پشم تهیه کردند که از پوست حیوانات بسیار ضخیم تر و گرمتر بود.
پس از مدتی با فراگیری فنون ریسندگی و تابندگی نخ های پشمی را تولید کردند تا این سر آغازی برای ابداع فرش باشد؛ البته با توجه به تعریف فوق درباره فرش، گلیم، نمد و زیلو را نیز میتوان جز فرش دانست.
فرش دستبافت تاریخچه دقیق و کاملی ندارد و تنها میتوان از روی نقش و نگارهای گذشتگان اطلاعات کمی بدست آورد.

قدیمی ترین فرش دنیا پازیریک است که توسط باستان شناس روس به نام سرگی رودنکو یافت شد؛ طرح آن شامل حیواناتی از جمله آهو، اسب، حیوانات تخیلی و سر عقاب و پیکر شیر است.

اما در ایران سابقه فرش دستباف به دوران صفوی برمیگردد؛ که در دوران شاه طهماسب و شاه عباس کبیر پیشرفت فوق العاده ای داشت و از ارزش بالایی برخوردار بود.

برای رنگرزی فرش در گذشته از گیاهان رنگی مانند پوست گردو، زعفران، پوست انار، نیل و … استفاده میشد که مقاومت بسیار خوبی در طول زمان داشت اما امروزه اغلب رنگرزی ها با استفاده از رنگهای مصنوعی صورت میگیرد.

برای شناسایی فرش دستبافت باید دقت داشت که فرش دستبافت دارای تار و پود و پرز میباشد که پرز ها دور تارها گره خورده اند.

فرشید دادی-۰۹۳۶۷۴۷۵۹۱۱

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758