تاریخچه فرش دستباف ایران را با هم بررسی می کنیم

تاریخچه فرش دستباف ایران را با هم بررسی می کنیم

تاریخچه فرش دستباف ایران را با هم بررسی می کنیم

قالیبافی در کشور عزیمان ایران و در دوره صفوی، شاه طهماسب و شاه عباس کبیر به بالاترین قلعه های موفقیت خود رسید بود و از ارزش خیلی بالایی برخوردار شد. ۳۰۰۰ تخته فرش باستانی و قدیمی یا عتیقه از این دوران برای ما بر جای مانده است  که در عصر کنونی بعضی از آن‌ها بازبافت یا ترمیم شده اند و در موزه‌های فرش داخل و خارج کشور نگهداری و برای بازدید عموم ب ه نمایش گذاشته شده است
در قرن ۱۹نوزدهم فرش‌های با ارزش وگرانبها و بسیار مرغوب به خصوص تبریز از ایران وارد قاره اروپا شدند و از آن سمت به قسطنطنیه ارسال می‌شدند.
تا جنگ جهانی اول کشورهای اروپایی تعدادی کارگاه های قالیبافی در بعضی از استان های کشورایران را تاسیس کردند و تولید فرش دستباف در آن هنگام با افزایش مقدار زیادی روبرو شد.
یکی از شگفت آور ترین و با شکوه ترین و با ارزش ترین فرش‌های ایران فرش بهارستان یا بهار خسرو می باشد که به زمان ساسانی تعلق دارد و در کاخ تیسفون قرار دارد، بعد از حمله کردن اعراب  به کشور این فرش را به قسمت  های کوچک تبدیل کردند و هرکدام را به صورت جدا جدا به فروش گذاشتند.
در دوره سلجوقیان هم تاثیرات بسیار  مهمی در قالیبافی داشته است، بافتن فرش دستباف به صورت ترکی توسط زنان سلجوقی انجام می شد که مهارت خیلی به خصوصی  در زمینه  قالیبافی داشتند. هم اکنون  در بسیاری از مناطق ایران فرش‌ها با چله و گره ترکی بافته می‌شود.
با اهمیت ترین زمان در تاریخ فرش مربوط به دوران صفویه می‌باشد و ۱۵۰۰ تخته فرش از این دوران در همه موزه های جهان حفظ شده است.
در زمان سلطنت شاه عباس به خاطر علاقه  بسیار زیادی که به فرش و قالیبافی داشتند، کارگاه‌های خیلی بزرگ قالی بافی تاسیس شد، تعداد بسیاری از فرش‌های این زمان با نخ های ابریشمی بسیار مرغوب و تارهای طلا و نقره به دست قالیباف ها بافته شد که از نفیس ترین و با ارزش ترین فرش‌های آن دوران به شمار می‌رفت.
در زمان حمله مغول‌ها این هنر و صنعت بصورت چشمگیری کاهش پیدا کرد و حتی بعد از تمام شدن جنگ هم هیچ فرش نفیس و ارزشمندی پیدا نشده است. تنها در شهرهای کوچک به بافتن فرش مشغول بودند، این وضعیت تا زمان قاجار ادامه پیدا کرد تا دوباه قالی بافی رونق دوباره پیدا کرد و در بازارهای خارجی رواج سابق خود را پیداکرد .

سوده مالمیر

۰۹۳۶۱۳۱۵۷۱۰

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758