تاریخچه فرش تبریز

تاریخچه فرش تبریز

تاریخچه فرش تبریز این هنر ایرانی

در مورد تاریخچه فرش تبریز باید بدانید که هنر فرش بافی در شهر تبریز یکی از مهمترین صنایع دستی این شهر است که توسط هنرمندان این مرز و بوم شهرت جهانی یافته است.این هنر در شهر تبریز از قبل از دوران صفویه آغاز گشته و یکی از مهمترین و معروفترین شهرها در صنعت فرش بافی به حساب می آید. در ابتدا فرشهای تبریز با تعداد رج کم  و  طرح های روستایی وارد این عرصه شد و با پیشرفت سریع و روز افزون امروزه به تعداد ۱۱۰ رج افزایش یافته و با طرح هایی زیبا و چشمگیر مورد توجه هر ایرانی و غیر ایرانی که به این هنر و صنعت علاقه دارد قرار می گیرد.
مواد اولیه بافت این نوع فرشها از پشم و ابریشم بوده که با نقوشی منحصر بفرد و زیبا و بافتی اعلا و یکدست وارد بازار فرش گردید. به این نکته می توان اشاره کرد که فرشهای تبریزی دارای طرح ها و رنگها و نقشهای متنوع و بسیار زیبایی بوده و هست.
در تبریز فرشها بصورت ریزبافت بافته می شود و گره آن بوسیله فلاب و از نوع متقارن یا همان نوع ترکی و پود آن بصورت دو پوده می باشد و تارهای آن از جنس پنبه و بسیار محکم و با دوام است.
همچنین می توان به قالیچه های چله ابریشم تبریزی که در نوع خود شاهکار هنر فرش بافی محسوب می شود اشاره کرد که قسمت اعظم این ابریشم ها از تهران و خراسان تامین می گردد.همچنین قسمت پشمی که در این صنعت استفاده می شود از شهر ماکو که در شمال غربی ایران بین ترکیه و جمهوری نخجوان قرار دارد تامین می گردد.ام بدلیل اینکه پشم ماکو قدری زبر و خشن است باعث شده قالی های تبریزی هم قدری زبر و خشن شود. البته بخشی از پشم این صنعت هم توسط شهرهای دیگر نظیر مهاباد، خوی، سلماس، دشت مغان و ارومیه تامین می شود.
در مورد فرشهای تبریز و سایر فرشهای دستباف این نکته وجود دارد که حالت ظاهری پرزها  دارای درخشندگی و شفافیت خوبی نیستند . این به این دلیل است که رنگرزری این پرزها با آب شور تبریز است که نمک فراوانی دارد و سبب عدم شفافیت و خشکی این قالی ها است. البته این مورد در سایر انواع قالی های ایرانی نیز صادق است.

در قالی های تبریز پودها از دو رشته تشکیل شده اند: يكي از آنها ضخيم و ديگري نازك است. اولين رشته (سفيد يا خاكستري) كه براي حجيم كردن كردن قالی و انعطاف پذيری آن است بصورت كشيده از ميان نخ های تار كه در دو سطح زير و رو قرار دارند می گذرد و رشته دوم نيز كه غالباً به رنگ آبي نفتی يا قرمز است، از ميان همان تارها عبور می کند. با اين تفاوت كه نخ های تاری را كه رشته پود اول از هم جدا كرده بطور محكم به يكديگر پيوند ميدهد. يعني رشته نخ هاي تارهای زيرين در رو و تارهاي رويي در زير قرار مي گيرند.

فرش تبريز در ابعاد متنوع از کوچک تا بزرگ بافته مي شود. فرش های تصویری تبریز نیز در اندازه های کوچک و متوسط بافته می شوند. و قالي ها ابريشمي تبریز هم غالباً در اندازه ها بزرگ ميباشند.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758