تاریخچه رتاریخچه رنگرزی فرش دستبافنگرزی فرش دستباف

اکتبر, 2017 بدون نظر فرش

تاریخچه رنگرزی فرش دستباف

در زمان های قدیم الیاف به‌دست‌آمده از دام‌های پرورشی به صورت گیاهی رنگرزی می‌شد، ابتدایی ترین پارچه ها از دوران هخامنشی که به رنگ ارغوانی رنگامیزی شده بود با بهره گرفتن از صدف های دریایی رنگ آمیزی می‌شدند.
فرش پازیریک هم که یکی از زیباترین و قدیمی ترین فرش های جهانی تاریخ به شمار می‌رود و  از رنگ های گیاهی به خصوص از صدف های دریایی بهره گرفته است و رنگ آمیزی شده است
در زمان های ساسانی که فرش‌بافی  رونق بسیار زیادی داشت ، کارگاه های پیشرفته و مجهز رنگرزی وجود داشت است و الیاف به صورت گیاهی و طبیعی رنگرزی می‌شدند. فرش بهار خسرو یا بهارستان نمونه کامل و جامعی  از هنر در آن دوران بوده است، این فرش نه تنها از رنگ های طبیعی و جذاب خیره کننده و زیبا بهره برده است بلکه برای تزیین و زینت بخشیدن بیشتر از جواهرات گران قیمت نیز در این فرش به کار برده است.
در دوران سلجوقیان هم کارگاه‌های رنگرزی در تعداد زیادی  از شهرهای کشور ایران وجود داشت. روش های  رنگرزی در ایران به خصوص در زمینه مینیاتور و طراحی آن به صورتی به شهرت رسید که ایرانیان به عنوان پیشکسوتان این هنر فرش بافی و صنعت فرش دستباف  شناخته می‌شدند.
در آن هنگام برای رنگ آمیزی مینیاتورها از سنگ های معدنی رنگی استفاده می شد، این رنگ‌های معدنی از درخشندگی و شفافیت بسیار بالایی برخوردار بود و در کل برای تزیین کردن و جلا بخشیدن بیشتر آن از طلا در کارهایشان استفاده می‌کردند.
بنابراین در رنگرزی فرش دستباف از گیاهان رنگی از شامل موارد زیر استفاده می شود:

*- اسپرک

*- روناس

*- پوست گردو

*-  پوست انار

*-  نیل، زعفران و بهره می بردند که پایداری و مقاومت بسیار زیادی داشت و در استفاده های بلند مدت هم رنگ ها جلوه‌ی ابتدایی خود را از دست نمی‌دادند.
در عصر حاظر اغلب رنگرزی فرش دستباف و فرش ماشینی با رنگ‌های مصنوعی به انجام می‌رسد.

سوده مالمیر

۰۹۳۶۱۳۱۵۷۱۰

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 8 =