تاریخچه رتاریخچه رنگرزی فرش دستبافنگرزی فرش دستباف

تاریخچه رتاریخچه رنگرزی فرش دستبافنگرزی فرش دستباف

تاریخچه رنگرزی فرش دستباف

در زمان های قدیم الیاف به‌دست‌آمده از دام‌های پرورشی به صورت گیاهی رنگرزی می‌شد، ابتدایی ترین پارچه ها از دوران هخامنشی که به رنگ ارغوانی رنگامیزی شده بود با بهره گرفتن از صدف های دریایی رنگ آمیزی می‌شدند.
فرش پازیریک هم که یکی از زیباترین و قدیمی ترین فرش های جهانی تاریخ به شمار می‌رود و  از رنگ های گیاهی به خصوص از صدف های دریایی بهره گرفته است و رنگ آمیزی شده است
در زمان های ساسانی که فرش‌بافی  رونق بسیار زیادی داشت ، کارگاه های پیشرفته و مجهز رنگرزی وجود داشت است و الیاف به صورت گیاهی و طبیعی رنگرزی می‌شدند. فرش بهار خسرو یا بهارستان نمونه کامل و جامعی  از هنر در آن دوران بوده است، این فرش نه تنها از رنگ های طبیعی و جذاب خیره کننده و زیبا بهره برده است بلکه برای تزیین و زینت بخشیدن بیشتر از جواهرات گران قیمت نیز در این فرش به کار برده است.
در دوران سلجوقیان هم کارگاه‌های رنگرزی در تعداد زیادی  از شهرهای کشور ایران وجود داشت. روش های  رنگرزی در ایران به خصوص در زمینه مینیاتور و طراحی آن به صورتی به شهرت رسید که ایرانیان به عنوان پیشکسوتان این هنر فرش بافی و صنعت فرش دستباف  شناخته می‌شدند.
در آن هنگام برای رنگ آمیزی مینیاتورها از سنگ های معدنی رنگی استفاده می شد، این رنگ‌های معدنی از درخشندگی و شفافیت بسیار بالایی برخوردار بود و در کل برای تزیین کردن و جلا بخشیدن بیشتر آن از طلا در کارهایشان استفاده می‌کردند.
بنابراین در رنگرزی فرش دستباف از گیاهان رنگی از شامل موارد زیر استفاده می شود:

*- اسپرک

*- روناس

*- پوست گردو

*-  پوست انار

*-  نیل، زعفران و بهره می بردند که پایداری و مقاومت بسیار زیادی داشت و در استفاده های بلند مدت هم رنگ ها جلوه‌ی ابتدایی خود را از دست نمی‌دادند.
در عصر حاظر اغلب رنگرزی فرش دستباف و فرش ماشینی با رنگ‌های مصنوعی به انجام می‌رسد.

سوده مالمیر

۰۹۳۶۱۳۱۵۷۱۰

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758