بافت تابلو فرش ایرانی

بافت تابلو فرش ایرانی

هنر و صنعت بافت تابلو فرش ایرانی

بافت تابلو فرش ایرانی

ایران مهد قالی بافی جهان می باشد و هنر قالیبافان ایرانی در سراسر جهان برای تمامی ملت ها آشکار است و طرفداران بی شماری در تمامی دنیا دارد . یکی دیگر از مواردی که در همین زمینه شهرت جهانی دارد و بسیار پر طرفدار است ، هنر بافت تابلو فرش ایرانی است.

 

تابلو فرش ایرانی مجموعه ای از هنر ، سلیقه و ذوق یک بافنده می باشد که همه ی این ها در کنار یک دیگر توسط دستان توانای بافنده ی ایرانی بر روی تار و پود های فرش نقش می بندد .همین عوامل است که باعث شده قالی و قالیچه ی ایرانی در تمام دنیا همانند نداشته باشد .

 

بافت تابلو فرش ایرانی

در بافت تابلو فرش بافنده باید این ذوق و سلیقه را با ظرافت و دقت خاصی بر روی تار و پود های فرش انجام دهد زیرا ابعاد تابلو فرش از فرش و قالی کوچکتر است و بیشتر به چشم می آید زیرا معمولا تابلو فرش را به منظور زیباسازی فضای خانه و یا محل کار در محل دید عموم نصب می نمایند پس کار بافنده مقداری سخت تر می شود .

در بافت تابلو فرش ایرانی معمولا طرح هایی که به کار می رود ، مناظر طبیعی ، برخی از آیات و … است ؛ اما متاسفانه در دنیای امروز به سفارش برخی از بازرگانان خارجی طرح ها و نقش های غیر ایرانی توسط بافندگان تابلو فرش ایرانی انجام می شود . این طرح ها معمولا با فرهنگ و هنر ایرانی هیچ سنخیتی ندارد .

 

حفظ هنر قالی بافی در ایران یکی از مهم ترین مسائل می باشد که هرگز نباید پیش پا افتاده در نظر گرفته شود متاسفانه امروزه وقتی به کارگاه‌های تابلوبافی سری می‌زنید متوجه دستگاه‌های گره زنی انسانی می‌شوید که بدون اینکه حتی خط و رنگی را ببینند از روی جدولی ماتریس وار اعداد و ارقام را بر روی دار گره می‌زنند و شباهت صد در صدی آن را با نمونه اصلی مایه مباهات خود می‌دانیم و با افتخار آن را هنر می‌دانند ؛ اما در گذشته تمامی این ها بر اساس طرح و نقش و ذوق و سلیقه ای که خود بافنده داشت بر روی تار و پود های فرش و تابلو فرش نقش می بست .

 

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758