ایران پرچم دار بافت بزرگترین قالی های جهان

سپتامبر, 2017 بدون نظر اخبار, دسته‌بندی نشده, فرش

 

بزرگترین قالی های جهان

ایران توانسته است نام خودش را در تمام دنیا به عنوان بافنده بزرگترین قالی های جهان ثبت کند و پرچم دار بافت بزرگترین قالی های جهان باشد. فرش دست بافت ایران طرفدارانی بی شمار در جهان دارد.

بزرگ ترین قالی

بزرگ ترین قالی

برخی از بزرگ ترین قالی های بافته شده توسط ایران (پرچم دار بافت قالی ) عبارت اند از :

الف) قالی مسجد شیخ زاید آل نهیان ابوظبی

ب) قالی مسجد سلطان قابوس مسقط

ج) قالی مسجد محمد امین مسقط

قالی مسجد شیخ زاید آل نهیان ابوظبی

قالی بزرگ

این قالی 5634 متری جز بزرگ ترین قالی های جهان به درازای 132 و پهنای 42 تا 48 متر است که با 2 میلیارد و 300 میلیون گره بافته شده است .

این بزرگترین دست بافته یک پارچه جهان زیر نظر شرکت سهامی فرش ایران ( پرچم دار فرش ایران )بافته شده است و 1200 زن فرش باف ایرانی در سه کارگاه قالی بافی و بر بزرگترین دار های قالی بافی جهان آن را بافته اند .

قالی مسجد سلطان قابوس مسقط

با 4343 متر مربع مساحت است . این قالی زیر نظر شرکت سهامی فرش ایران به سفارش پادشاه شرکت عمان یافته شده است . ابعاد این فرش 70/5 در 60/9 متر مربع و شمار گره هایش نزدیک به 35 گره در هر سانتی متر است که در مجموع 7/1 میلیارد گره را در بر می گیرد . وزن این قالی 22 تن است و 500 بافنده بافت آن را انجام داده اند .

قالی مسجد محمد امین مسقط

قالی بزرگ

این قالی که برای مسجد محمد امین مسقط یافته شده است 2400 متر مربع مساحت و 15 هزار کیلگرم وزن دارد . طرح این قالی افشان ترنجی و شمار رنگ های بکار رفته در آن 25 قلم است . این فرش از دو بخش مجزا تشکیل شده است .

یک بخش آن سه قطعه ای و بخش دیگر آن یک قطعه ای است که این بخش 500 متر مربع مساحت دارد و

وجه تمایز این فرش با دو فرش نام برده  – افزون بر تراکم بیشتر ( 40 رج ) و به کار گیری از ابریشم بیشتر ( هفت رنگ ) و دیگر نکته های فنی – اجرای آن توسط بخش خصوصی است .

 

Tags