ست کردن فرش ها با مبلمان و پرده

اکتبر, 2017 بدون نظر فرش

امروزه ست کردن فرش ، مبلمان و پرده در منزل یکی از دغدغه های اساسی ماست. به منظور ایجاد فضایی دلنشین و جذاب با استفاده از ست کردن دکوراسیون منزل، لازم است تا به موارد زیر توجه بیشتری داشته باشید.

Related image

چنانچه فرشي با طرح شلوغ يا پررنگ داريد چه نوع انتخابي براي مبلمان و پرده مناسب است؟

چون فرش با نقشه ي شلوغ و پررنگ نظر بيننده را به خود جلب مي کند نبايد براي پرده و مبلمان هم از رنگ هاي شاد و طرح هاي پر استفاده کرد. بهتر است براي اين نوع فرش از رنگ هاي ملايمي چون کرم، سوسني، کالباسي، سفيد، بژ، طوسي روشن و … بهره برد. به عنوان مثال براي فرش قرمز تيره مي شود از رنگ کرم و يا سفيد براي مبلمان و ديوارها استفاده کرد به همين ترتيب براي پرده مي توان از حرير ترکيبي سفيد با رگه هاي قرمز خيلي روشن و در صورت کرم رنگ بودن مبلمان و ديوار از پرده ايي نسکافه اي ساده استفاده کرد.

 

فرش ساده و کم نقش و نگار يا داراي طرح هاي مدرن و شکسته را با چه مبلمان و پرده اي مي توان ست کرد؟

فرش هاي با طرح خلوت به دو نوع دسته بندي مي شوند. دسته ي اول فرش مدرن مانند فرش شگي و فرش ترک يا فرش هاي با نقشه ي مدرن و دسته ي دوم فرش سنتي با طرح خلوت مانند برخي از فرش هاي دستبافت طرح قشقايي يا ترکمن و يا فرش دستبافت و ماشيني کم گل و خلوت مي باشند.

معمولا در داخل فرش هاي مدرن از تضاد رنگي بهره برده شده است و در برخي فرش هاي جديد ترک که از يک يا چند رنگ ملايم و روشن به صورت گل برجسته استفاده شده است که براي هر دو نوع مي توان مبلمان و پرده را با رنگ هاي شاد داراي هارموني با يک يا چند رنگ فرش استفاده نمود. مثلا براي فرش خاکستري با رگه هاي زرد مبلماني دو رنگ که براي رنگ بدنه ي مبلمان از رنگ ليمويي روشن استفاده شده است و تشک ها سبز فسفري يا آبي آسماني هستند، مناسب است. همچنين ديوارها و پرده مي توانند به ترتيب طوسي روشن و آبي آسماني يا سفيد و ليمويي باشند. در اين حالت براي رنگ مبلمان مي توان از تضاد رنگي نيز استفاده نمود که بايد بسيار ظريف و با دقت انجام شود. براي فرش هاي مدرن ترک که سرتاسر فرش رنگ هاي ملايم و روشني دارد مبلمان تيره ي دورنگ يا تک رنگ داراي هارموني با يک رنگ فرش يا مبلمان با رنگ زمينه ي روشن و با گل هاي ريز يا درشت از رنگ هاي شاد داراي هارموني يا تضاد رنگي با رنگ هاي فرش مناسب است. در اين حالت اگر رنگ مبل تيره رنگ است ديوار با رنگ روشن يا يک ديوار يک طرف منزل تيره تر از بقيه ي ديوار که متناسب با رنگ غالب مبلمان باشد زيباتر است و در صورت تيره رنگ بودن مبلمان، پرده ي روشن مناسب تر است. معمولا چنين فرش هايي دست را براي انتخاب باز مي گذارند و در اين صورت تناسب رنگ فرش با ديوار و مبلمان مهم است. پرده هم با توجه به سليقه مي تواند تيره رنگ يا طرح دار و يا ساده ي تک رنگ باشد.

و در حالت دوم براي فرش هاي سنتي داراي طرح خلوت هم دو امکان وجود دارد، اول اينکه زمينه ي فرش تيره رنگ يا داراي رنگ تند باشد. که انتخاب مبلمان و پرده مانند پاسخ به سوال اول صورت مي گيرد و اگر طرح فرش خلوت و داراي رنگ هاي روشن باشد مانند پاسخ قسمت دوم فرش هاي جديد طرح خلوت و برجسته ي ترک با رنگ هاي ملايم روشن عمل مي شود. يک نوع ديگر از فرش هاي مدرن موجود است به صورت ترکيب فرش و پوست طبيعي که در اين حالت هم مي توان براي انتخاب مبلمان و پرده مانند فرش هاي مدرن ديگر عمل کرد.

در مجموع براي ست کردن مبلمان و پرده با فرش بهتر است زماني از تضاد رنگي استفاده شود که فرش طرح خلوتي داشته باشد. همچنين مبلمان استيل با فرش هاي مدرن با رنگ بندي شاد جور در نمي آيد. بهتر است براي چنين مبلماني از فرش داراي طرح سنتي استفاده شود.

 

به منظور ایجاد فضایی دلنشین و جذاب با  استفاده از ست کردن فرش ، مبلمان و پرده  می توان نکات زیر  را در نظر داشت :

 

۱. انتخاب یک رنگ مشخص برای ست کردن مبل و فرش و پرده
اگر از رنگسفید برای رنگ دیوار ها و سقف فضایتان استفاده کرده اید برای از بین بردن حس کسالت و یکنواختی فضا می توانید از یک رنگ واحد و پر جلوه برای ست کردن مبل و فرش و پرده اتاق تان استفاده کنید. اما دقت کنید که رنگ ها نباید دقیقا یکسان باشند، می توانید مانند عکس بالا رنگ پرده ها بافت دار یا کمی روشن تر از رنگ کوسن ها باشند.

۲٫ پرده ، عناصر روح بخش دکوراسیون منزل شما
اگر برای دکوراسیون منزل مبلمانی با رنگ های روشن در نظر گرفته اید، پس بهتر است برای برای ست کردن مبل و فرش و پرده در  دکوراسیون داخلی اتاق تان از رنگ های شاد برای پرده یا فرش استفاده کنید، اما دقت داشته باشید که فقط یکی از این دو عنصر را با رنگ های متضاد و خیلی چشم گیر انتخاب کنید، به طور مثال در عکس بالا با استفاده از رنگ شاد پرده ها به فضا انرژی تزریق شده، اما در فرش از رنگ آبی که بر روکش صندلی ها و گل کوسن ها نیز وجو د دارد استفاده شده است. رنگ های زرد و سفید برای ست مبل با پرده مناسب است که عاشق نور خورشید و خانه آفتابی هستند زیرا که نور خورشید را به خوبی به داخل خانه هدایت می کنند.

۳٫ طرح و بافت در دکوراسیون منزل شما
اگر می خواهید که فضای صمیمانه تری را تجربه کنید از ست کردن مبل و فرش و پرده در دکوراسیون منزل تان استفاده کنید، می توانید پرده هایتان را از پارچه های طرح دار انتخاب کنید ولی به علت طرح دار بودن از یکی  از رنگ های خنثی منزل تان برای رنگ پرده استفاده کنید.

 ۴٫ مبل و فرش و پرده تکمیل کننده زیبایی دکوراسیون داخلی منزل شما
ست کردن مبل و فرش و پرده بسیار بر دکوراسیون داخلی منزل شما تاثیر گذار هستند، هر چه قدر انتخاب رنگ خوبی برای پرده ها و مبلمان داشته باشید این زیبایی فقط با انتخاب یک فرش مناسب تکمیل خواهد شد.برای مبل ست با پرده می توانید مانند عکس بالا از یکی از رنگ های پارچه و کوسن های مبلتان الهام بگیرید، از فرش های روشن نترسید، درست است که در نظر اول تمیز کردن آن کاری دشوار به نظر می آید اما نمی توان از جلوه و زیبایی که به فضای داخلی و دکوراسیون منزل تان می بخشند به سادگی گذشت.

۵٫ هماهنگی رنگ مبل و فرش و پرده در دکوراسیون منزل
اگر خواهان فضایی با حس و حال کلاسیک و آرامش بخش هستید، از تنالیته رنگ های گرم استفاده کنید. و از ترکیب تمام رنگ هایی که انتخاب کرده اید در جزئیات مبل و فرش و پرده بهره ببرید. در سبک کلاسیک برای عمق دادن به فضا تمام رنگ ها در بافت ها و شکل های مختلف می توانند در منزل شما تکرار شوند. در این صورت فضای کلاسیک زیبایی را می توانید در منزل خود تجربه کنید.

 

۷٫ فرش ایرانی تاثیری متفاوت در دکوراسیون منزل شما
برای این که فضای اتاق تان را از کسالت و بی روح بودن خارج کنید، بهترین گزینه استفاده از فرش های پر نقش ایرانی با رنگ های بسیار شاد است. فضاهایی را که اغلب دکوراسیون کرم و قهوه ای دارند را با فرش های ایرانی زیباتر می کنند و برای این که فضا جذاب تر باشد می توانید از کوسن هایی زیبا با نقش مایه های همان فرش ها استفاده کنید. فرش ایرانی پر نقش و نگار و پر از رنگ است سعی کنید در .کنار آن از پارچه های ساده تر استفاده کنید تا فضا سنگین و شلوغ نشود.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =