انواع پارچه مبل

سپتامبر, 2017 بدون نظر آموزش ها, دسته‌بندی نشده, دکوراسیون

 

پارچه رومبلی می تواند از مواد مختلفی مثل مواد طبیعی، دست ساز و یا ترکیبی از هر دو ساخته شده باشد. هر کدام از جنس ها نکات مثبت و منفی مختص به خودشان را دارند؛ بنابراین مهم است که در زمان انتخاب پارچه مبلی به نوع آنها توجه کنید تا با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد.

 

پارچه رومبلی نخی

پارچه های نخی نرم و بادوام هستند، اما به راحتی دچار چین و چروک و آلودگی می شوند. این نوع از پارچه ها در انتخاب ملحفه رایج اند. با وجود اینکه لکه های روی بر این نوع پارچه قرار می گیرند به راحتی با صابون و آب قابل شستشو هستند، اما زمانی که آن را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دهید رفته رفته شروع به کدر شدن خواهد کرد.

 

پارچه کتان برای مبلمان

کتان از الیاف گیاهان ساخته می شود. این نوع پارچه به عنوان پارچه رومبلی در هر دو سبک دکوراسیون رسمی و غیررسمی قابل استفاده است. با وجودی که این نوع پارچه به صورت طبیعی در برابر آلودگی و کثیفی مقاومت می کند، اما به راحتی چروک می شود. بعضی از کتان ها می توانند به راحتی خشک شویی و یا شسته شوند.

ترکیبی از مواد مصنوعی برای پارچه مبلی

پارچه هایی با بافت مصنوعی یا ساخته دست انسان به نسبت پارچه های طبیعی در مقابل آلودگی و لکه گیری مقاومت بیشتری داشته و رنگ آنها به راحتی محو و کدر نمی شود. بعضی از انواع پارچه مبل ترکیبی از دو بافت مصنوعی و طبیعی هستند تا مزایای هر دوی آنها را داشته باشد. برای مثال پارچه ترکیبی نخی- پلی استری از حس نرمی و لطافت پارچه نخی به همراه مقاومت بالاتری در برابر آلودگی، محو و کدر شدن برخوردار است. نکته منفی که در رابطه با پارچه های ترکیبی می توان یاد کرد این است که طبیعتا هزینه بالایی خواهند داشت. (بهتر است که اگر محصولی تمایلی به گران تر شدن دارد تولیدکنندگان حتما این نکته را ذکر کنند). انواع مختلفی از بافت های ترکیبی وجود دارند، اما چند نوع پیش رو جزو پرطرفدارترین ها به حساب می آیند.

آکریلیک برای پارچه مبلی سبک و نرم است. این بافت در مقابل چین و چروک و آلودگی مقاومت بسیار خوبی دارد و برای مبلمانی که در کنار پنجره و یا در خانه هایی با نور زیاد قرار دارند بسیار مناسب است. (پارچه هایی که در فضای بیرونی خانه قرار می گیرند نیز به دلیل اینکه در تماس مستقیم با آفتاب قرار می گیرند معمولا از همین جنس هستند). در حالی که بعضی از انواع آکریلیک ها را تنها می توان با روشی خاص تمیز کرد، انواع دیگری را می توان به راحتی شستشو داد.

نایلون که یکی از مقاوم ترین بافت هایی است که می توانید برای پارچه رومبلی پیدا کنید به شکلی باورنکردنی بادوام است. تولیدکنندگان باید بافتی ظریف تر مانند مخمل را با نایلون ترکیب کنند تا از پرزدهی و خراش خوردگی آن جلوگیری کنند. نکته منفی که در رابطه با این بافت از پارچه می توان ذکر کرد حساسیت آن در مقابل نور خورشید و نیاز به محلول هایی خاص و ویژه برای شتسشو است.

پلی استر بسیار مقاوم و بادوام بوده و به شکل ترکیبی با بافت هایی دیگر رایج است تا کمتر دچار رن گرفتگی و کدری گردد (این نوع بافت در مقابل نور خورشید مقاومت خوبی دارد). بعضی از انواع بافت های پلی استری در پارچه رومبلی می توانند به راحتی با آب و صابون شسته شوند، این در حالی است که برخی دیگر را تنها با محلول های خاصی می توان شستشو داد.

پارچه هایی مقاوم در برابر لکه

انواع مختلفی از پارچه ها هستند که بافت های مقاومی در برابر هرگونه لکه دارند. علت آن هم این است که این بافت ها ذاتا رطوبت را دفع کرده و مانع جذب لکه می شوند.

پارچه مناسب برای کوسن

این نوع از پارچه می تواند هم با پارچه هایی که قابل شستشو با آب هستند و هم با آنهایی که به خشک شویی نیاز دارند ساخته شود. ظاهر این نمونه از پارچه ها کمی غیر رسمی است به طوری که شاید بعضی از افراد به دنبال چنین چیزی نباشند، اما در صورتی که شما فرزند کوچکی دارید و این پارچه را برای خواب او در نظر گرفته اید و یا به دنبال پارچه سفیدی هستید با قطعیت می توانید همین گزینه را انتخاب کنید. فقط این نکته را هم در نظر داشته باشید که فرقی ندارد که چقدر تلاش کنید، تمیز و سفید نگه داشتن این نوع از پارچه کار بسیار سختی به حساب می آید.

نگهداری از پارچه مبل

زمانی که شخصی بر روی مبلمان شما می نشیند آلودگی بر سطح آن منتقل و مالیده می شود. برای جلوگیری از ایجاد آلودگی بر روی روکش مبلمان خود حداقل به طور ماهانه آن را وکیوم کنید. در زمان خریداری پارچه رومبلی خود حتما از ساختار آن آگاه و مطمئن گردید تا بدانید که آیا می توان آن را به راحتی با آب شستشو داد یا خیر. در غیر این صورت باید آن را با محلولی خاص شستشو دهید. این را هم در نظر داشته باشید که کمپانی و شرکت هایی هم هستند که در شستشوی انواع پارچه ها تخصص و تبحر کافی را دارند.

دوام انواع پارچه مبل

احتمال بسیاری دارد که در زمان جستجوی روکش مبلمان با عبارت double rubs روبرو شده باشید. این عبارت به آزمون دوام آن پارچه مربوط می شود. این کار در به جلو و عقب حرکت دادن پارچه نمود پیدا می کند، چیزی که در هنگام نشستن و برخاستن افراد بر روی مبلمان اتفاق می افتد. نمره و امتیازی که پارچه مبل در این آزمون دریافت می کند می تواند رتبه و کیفیت آن را مشخص گرداند. قطعا بالاترین شماره و نمره ای که دریافت می شود مربوط به بادوام ترین نوع پارچه خواهد بود.

پارچه ای که به عنوان روکش مبلمان و اثاثیه شما قابل استفاده است باید دارای امتیاز بسیار بالایی باشد (حدود ۱۵۰۰۰). پایین ترین امتیاز(۳۰۰۰ تا ۹۰۰۰) نیز مربوط به پارچه های لوازم بسیار کوچک و امتیازهای متوسط (۹۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰) نیز برای پارچه هایی مثل روکش های مبلمان و صندلی هایی که برای مراسم رسمی و مدت محدودی قابل استفاده اند، محسوب می شوند.

بافت پارچه رومبلی

ممکن است پارچه رومبلی بسیاری زیبا به نظر برسند و یا در برابر لکه مقاومت بالایی داشته و بادوام باشند، اما در مهم ترین مرحله از آزمون شما رد شوند: بافت.

هیچ کسی به دنبال مبلمان خراش خورده، نخواهد بود؛ بنابراین در هنگام خرید حتما آن را بر روی پوست دست یا صورت خود بکشید تا از نرمی و لطافت آن اطمینان خاطر پیدا کنید. قطعا این موضوع برای مبلمانی که می خواهید آن را مقابل تلویزیون قرار داده و روی آن استراحت کنید، اهمیت بسیاری دارد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شانزده =