انواع روش های بافت قالیچه و فرش

اکتبر, 2017 بدون نظر آموزش ها

همانطور که میدانید امروزه کمتر کسی در خانه قالیچه دست بافت دارد. به این دلیل که قالی های دست بافت دارای هزینه بسیار بالایی نسبت به قالی های ماشینی داشته و همچنین نگهداری از آنها نیاز به دقت بالاتری نسبت به دیگر نوع قالی ها دارد. اما این حقیقت را باید بدانید که نحوه بافت قالی های مدرن امروزی همانند بافت قالی های دست بافت می باشد اما تنها تفاوت این است که سرعت بافت در کارخانه ها بالا رفته است. در این مطلب جذاب شما خواننده گرامی با انواع روش های بافت قالیچه و فرش آشنا خواهید شد.

 

گره‌زنی

گره‌زنی، یکی از کاربردی ترین روش های بافت قالیچه می باشد. بافنده جهت بافت، گره‌هایی مجزا به نخ‌های تار می‌بندد که طول قالیچه را تشکیل می‌دهند. در حقیقت این گره‌ها، سطح یا کرک قالی را تشکل می‌دهند. هرچه تعداد گره‌ها بیشتر باشد؛ دوام و ارزش قالیچه نیز بیشتر خواهد شد.

ریشه زنی

تولید قالیچه‌ ریشه‌دار، بدون هیچ گره ای راحت‌تر می باشد. در این روش، حلقه‌هایی از نخ روی مواد پشتوانه فرش کشیده می‌شود؛ این کار به وسیله ماشین و یا ابزار دستی انجام می‌گیرد. سپس حلقه‌ها را قیچی می‌کنند تا سطحی نرم با کرک‌های برش داده‌شده حاصل شود. چون این نوع قالی‌ها کمتر کار می‌برند و سریع‌تر تولید می‌شوند؛ معمولاً نسبت به دیگر قالی های بافته شده به روش های دیگر ارزان‌تر هستند حتی اگر خیلی باکیفیت باشند. قالیچه‌های ریشه‌دار نسبت به دیگر فرش‌ها، بیشتر پرز می‌دهند و باید مرتباً بر روی آنها جاروبرقی کشیده شود.

قلاب‌بافی

قالیچه قلاب‌بافی شده، شبیه به قالیچه ریشه‌دار است با این تفاوت که حلقه‌ها دست‌نخورده باقی می‌مانند. در یک قالیچه قلاب‌بافی شده، حلقه‌های نخ با استفاده از ماشین یا یک میل دستی روی مواد پشتی فرش کشیده می‌شوند. اما حلقه‌ها قیچی نمی‌شوند تا نمایی برجسته و سوزن‌دوزی شده خلق کنند. این نوع قالیچه ها به دلیل داشتن برجستگی هایی بر روی سطح خود زیبایی بیشتری خواهند داشت.

بافت تخت

برخلاف فرش‌های بالا، بافت تخت کرک ندارد. در عوض، نخ‌های عمودی تار در نخ‌های افقی پود تابیده می‌شوند. فرش‌های بافت تخت مانند گلیم را می‌توان با ماشین یا دست بافت.

تابیدن و بافتن

فرش‌های تابیده و بافته مانند بافت تخت، کرک ندارند و معمولاً دورویه هستند. نخ‌ها حول یک ریسمان پیوسته تافته می‌شوند. سپس به‌صورت یک طرح پیچشی حول هم بافته می‌شوند. حاصل کار، اثری قوی و بادوام است که تقریباً در هر محیطی تاب می‌آورد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 4 =