انواع بافت (بخش اول)

انواع بافت (بخش اول)

بافت ساده‌ی متعادل (حصیر باف)

بافت ساده متعادل

این طرز بافتن عبارت از در هم بافتن ساده و سر راست تاروپود بر روی گارگاه است هر جا که ضخامت تاروپود یکسان باشد نتیجه آن بافت ساده متعادل است. در این حالت رنگ تاروپود هر دو بر سطح گلیم ظاهر خواهد شد بنابراین هر دوی آن ها برای یک پارچه ساده باید هم رنگ باشد. زمینه در جاجیم معمولا با این روش بافته میشود.

 

بافت پودنما

بافت پودنما

در این بافت پود را آن طور محکم و تنگ هم به طرف پایین در یک دیگر کوبیده می شود که تار ها پنهان بماند . رنگ گلیمی که بدین شیوه بافته می شود فقط توسط رنگ پود ها مشخص می گردد بنابراین تار ها ممکن است یک رنگ یا اصلا بدون رنگ باشد. این نوع گلیم ها ممکن است ساده بوده یا با پود های مختلف الوان ساده افقی تزئیین گردد. بافت پودنما معمولا برای انتهای گلیم یا قالی های گرهی و همچنین برای چادر بافی وخورجین به کار می رود.

 

بافت چاک دار

بافت چاک دار

این روش ساده ترین شیوه ایست که با آن قطعات یا قسمت هایی رنگی ، بیشتر توسط نوار های ساده افقی ريال داخل بافت می گردد. یک رنگ دور  آخرین تار قسمت هم رنگ خود میگردد. رنگ مجاور آن دور تار و بعدی گشته یک چاک عمودی بین مرز های دو رنگ به جای می گذارد. واضح است که این چاک نباید زیاد دراز باشد والاگلیم ضعیف گشته زود پاره می‌شود.

اجتناب از این نقیصه قسمت های یک رنگ به طور اریب بافته می شود که در این وضع جاک های بیش از نیم اینچ به یک نقش هندسی اریب مرکب از لوزی ها و مثلث هایی شبیه گشته یا به صورت طرح مشخصه دندانه ای در می آید.

 

 

امیرمحسن رجایی ۰۹۲۱۳۵۹۸۹۸۳

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

درباره ما

کارخانه قالیشویی شهاب شستشوی انواع فرشهای ماشینی و دستباف خشکشویی مبلمان در منزل رفوگری و رنگبرداری فرشهای اعلاء ارزان تر از همه جا سرویس سراسر تهران و حومه لول شده به همراه کاور.

    کلیه حقوق این وبسایت و مطالب و پوسته هـا متعلق به کارخانه قالی شویی شهاب وبسایت می باشد .

آدرس ما

      تهران ، آزادی ، نواب ، خیابان جمهوری، خیابان باستان جنوبی، خیابان میر فارسی ، قالیشویی شهاب
        66069200 - 44091515 - 88961444 - 66358036     56496755 - 56496756 - 56496757 - 56496758