انواع الیاف موکت بافی

سپتامبر, 2017 بدون نظر آموزش ها, موکت

آشنایی با انواع الیاف موکت بافی

موکت ها کفپوش هایی هستند که از گذشته تا به امروز در خانه ها استفاده از آن مرسوم بوده اما شاید خیلی از ما با جنس مواد اولیه ای که در بافت موکت استفاده می شود اطلاع چندانی نداشته باشیم در این مقاله به معرفی کلی مواد اولیه و الیاف موکت بافی می پردازیم .

الیاف موکت بافی عبارت اند از :

  • الیاف طبیعی

  • پشم

  • ترکیب ابریشم و پشم

  • الیاف مصنوعی

  • پلی استر

  • نایلون

الیاف موکت بافی

در این بخش به توضیحی کوتاه در مورد هر یک از این مواد اولیه در بافت موکت می پردازیم .

الیاف طبیعی : قیمت موکت های بافته شده از مواد اولیه طبیعی به نسبت موکت های بافت مصنوعی بیشتر می باشد و دلیل آن هم مرغوبیت این جنس می باشد .

پشم : یکی از بهترین الیاف موکت بافی و فرش بافی پشم می باشد که جز مورد توجه ترین الیاف در بافندگی می باشد به همین خاطر است که بسیاری از فرش بافان و موکت بافان از آن استفاده می کنند موکت های بافته شده از پشم بسیار مرغوب می باشند و در طولانی مدت از بین نمی روند خوب است بدانید که موکت های جنس پشم تمام رطوبت را جذب خود می کنند این نکته را فراموش نکنید که موکت های پشمی قیمت بالایی دارند .

ترکیب ابریشم و پشم : همان طور که می انید ابریشم بسیار گران قیمت می باشد و الیاف آن بسیار زیبا و لطیف است همچنین همان گونه که در پاراگراف قبل اشاره کردیم موکت های بافت پشم هم قیمت بالایی دارند حالا موکت هایی که از ترکیب این دو الیاف بافته می شوند به نسبت مابقی الیاف قیمت بالاتری را پیدا می کنند .

الیاف مصنوعی : امروزه در بازار جهانی بیشتر موکت هایی که بافته و به فروش می رسد از الیاف مصنوعه می باشند که هم قیمت مناسب تری دارند و همچنین بسیار مشابه طرح های الیاف طبیعی بافته می شوند .

پلی استر: بسیار انعطاف پذیر است ، الیاف پلی استر لکه را به سختی جذب می کنند به همین دلیل در موکت بافی از آن استفاده می کنند .

نایلون : در بخش الیاف مصنوعی بیشترین ماده ای که مورد استفاده قرار می گیرد همین نایلون است که در رنگ های متنوعی موجود است و شست و شوی آن بسیار اسان است

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =