انتخاب تبريز به عنوان شهر جهاني فرش

آگوست, 2017 بدون نظر اخبار

 

استاندار آذربايجان شرقي با بيان اينکه فرش با تاريخ تبريز گره خورده است، گفت: انتخاب اين شهر به عنوان شهرجهاني فرش موجب خوشحالي و افتخاري براي فعالان اين حوزه و تمام مردم ايران است .

«اسماعيل جبارزاده» شامگاه دوشنبه در ديدار با اعضاي هيات رييسه آسيا – اقيانوسيه شوراي جهاني صنايع دستي که ارزيابي و انتخاب شهر جهاني فرش را به عهده داشتند، با قدرداني از اين انتخاب اظهار کرد: با توجه به قدمت قالي بافي در تبريز و سهمي که از بازار جهاني فرش در اختيار دارد، عنوان شهر جهاني فرش شايسته اين شهر است. وي با اشاره به شيوه هاي خاص بافت و رنگرزي قالي در تبريز و وجود طراحان و بافندگان بنامي در اين شهر، اظهار کرد: هنر صنعت فرش دستباف با ۳۰ حرفه مرتبط نقش مهمي در اقتصاد استان ايفا مي کند و مي تواند سهم بيشتري از تجارت غيرنفتي کشور داشته باشد. رييس منطقه آسيا اقيانوسيه شوراي جهاني صنايع دستي هم در اين ديدار با بيان اينکه شهر تبريز در دنيا شناخته شده است، گفت: انتخاب اين شهر به عنوان شهر جهاني فرش موجب شهرت بيشتر اين شهر مي شود. «غدا هيجاوي قدومي» با بيان اينکه تبريز ظرفيت لازم را براي معرفي به عنوان شهر جهاني فرش دارد، گفت: شيوه رنگرزي طبيعي فرش در اين شهر بي نظير است و مي بايست اين روش را در دنيا ترويج کرد. بهمن نامور مطلق معاون صنايع دستي رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور نيز در اين ديدار حضور داشت .   بازديد از بازار فرش، کارگاه هاي توليدي، دانشگاه هنر اسلامي و برپايي نمايشگاه هايي براي معرفي فرهنگ و هنر آذربايجان از جمله برنامه هاي جنبي اين مراسم خواهد بود. شوراي جهاني صنايع دستي (World Crafts Council) که در سال ۱۹۶۴ تأسيس شد، سازماني غيرانتفاعي و غير دولتي است. هدف اين شورا، توان بخشي جايگاه صنايع دستي، ارتقاي همکاري ميان سازندگان صنايع دستي در جهان، تشويق، کمک و راهنمايي آنها و توسعه اقتصادي از طريق فعاليت هاي درآمدزا است. به طور خلاصه، مأموريتاين شورا آوردن صنايع دستي و سازندگان آن به جريان اصلي زندگي با پيوند دادن با گذشته از طريق حفظ سنت هاي به ارث رسيده و آينده به واسطه کاربرد فن آوري مدرن در آزمايش، نوآوري و دسترسي به بازارهاي جديد است.

اعضاي شواري جهاني صنايع دستي، علاوه بر اينکه در طرح هايي که خاص هر يک از مناطق پنج گانه (آفريقا، آسيا- اقيانوسيه، اروپا، آمريکاي لاتين و آمريکاي شمالي) است درگير هستند با يکديگر و در بين مناطق همکاري مي کنند. تبريز يکي از قطب هاي بافندگي بسيار با اهميت ايران در زمينه قالي بافي است، فرش هاي آن، چه آن هايي که زينت بخش موزه هاي معتبر جهان هستند و يا در مجموعه کلکسيونرهاي مشتاق جاي گرفته اند و يا آن هايي که در مقياس زياد و در کيفيت تجارتي سر از بازارها و چهار سوق ها در مي آورند، همواره خوش اقبال و مشتري پسند هستند. در سال هاي اخير بافنده هاي چيره دست تبريزي به توليد فرش هاي گل ابريشم بسيار ظريف در مقياس وسيع روي آورده اند. اين گونه فرش ها که بعضي با چله هاي ابريشمي هستند، بيشتر با طرح هاي لچک و ترنج و با رنگ هاي غالباً بژ روشن و نخودي بافته مي شوند و در رنگ آميزي گل ها و نگاره ها از رنگ هاي سرخابي، عنابي و زيتوني به فراواني استفاده مي شود. فرش هاي تبريز در صد سال اخير اغلب با طرح هاي گلداني، درختي، محرابي، قنديل دار، حيوان دار، شکارگاه، هراتي، شاخ و برگي، گلفرنگ، بندي خشتي يا قاب قابي، منظره بافي، قاب قرآني و نقش هاي هندسي از کوچک ترين تا بزرگ ترين اندازه هاي ممکن بافته شده اند. در حال حاضر تبريز به عنوان کانون عمده عرضه? فرش هاي شهري باف آذربايجان شناخته مي شود و کانون بزرگ توليد کنندگان نامور و صاحب نامي شده که فرش آذربايجان به آن مي بالد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =