آداب و رسوم قوم ترکمن خراسان شمالی در عید قربان

سپتامبر, 2017 بدون نظر اخبار

ترکمن‌های خراسان شمالی چند ماه قبل از رسیدن به روز عید قربان با رسوماتی که دارند خود را برای این روز آماده می‌کنند.

main-image

عید قربان که از جمله تعطیلات رسمی مسلمانان است، از یک تا چهار روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود، پس از انجام عبادات، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

این عید یکی از بزرگترین اعیاد مذهبی است که در بین مسلمانان  جایگاه ویژه ای دارد، لازم به ذکر است که ترکمن های خراسان شمالی برای رسیدن به این عید از قبل رسوماتی دارند که در این گزارش سعی شده است که به طور کامل بیان شود:

پرورش دام ویژه عید قربان:
یکی از کارهایی که از دوماه قبل انجام می شود آغاز پرورش دام برای قربانی در روز عید قربان است که دام های از قبیل گاو، گوسفند، بز را تهیه دیده و با نگهداری خوب آن را به خوبی پرورش داده و چاق می کنند، که تهیه دام در سه روز مانده به عید قربان مردم را بیشتر به تکاپو وادار می کند.

کرگون +قوقن+پوسوق +چاپادی+دیکمه اوچماق+قربان شورا+عید قربان+راه ساجده+بانوان خراسان شمالی+ترکمن های خراسان شمالی+راز و جرگلان

کرگون (خانه تکانی):

یکی دیگر از کارهایی که قبل از عید قربان انجام می شود روز “کرگون”خانه تکانی و تمیز کردن منازل توسط بانوان است که با همکاری هم خانه تکانی کرده و همه وسایل خونه از جمله فرش ها را شسته و به خوبی نظافت خانه را انجام می دهند تا به استقبال عید قربان بروند .

قوقن:

روز “قوقون”(دربین ترکمن های جرگلان امروز که روز عرفه است به “دیری عید” یعنی عید زنده ها نیز معروف است ) .مراسم بعدی که یک روز به عید قربان مانده انجام می شود نیز روز “قوقن”نام دارد که در این روز خانم های ترکمن به پختن نان های محلی و روغنی می پردازند و آن را بین همسایه های خود تقسیم و برای هم دعای خیر می کنند و آقایان روستا در مسجد یا خانه یکی از اهالی جمع شده و بعد از خوردن نان های محلی با تلاوت آیات قرآن به روح رفتگان فاتحه نثار کرده و برای زنده ها دعای خیر می کنند .

پوسوق در حال پخت

خمیر چاپادی

چاپادی

تمام کردن کارهای عقب افتاده:

رسم بعدی دربین ترکمن ها تسریع در انجام کارهای عقب افتاده مانند قالی است که به کمک گرفتن از هم سعی می کنند قالی های خود را تمام کرده و با خیال راحت به جشن ها و عید دیدنی های عید قربان بپردازند .

اجاق گلی:

همچنین اماده کردن هیزم و ساخت اجاق با گل و سنگ  برای پخت قورمه در روز عید قربان نیز از دیگر کارهایی است که مورد دغدغه بود و فراهم می سازند .

دیکمه اوچماق:

آماده کردن تاب و تاب بازی با عنوان”دیکمه اوچماق”از دیگر رسم های پرطرفدار دربین جوانان است که تاب های بلندی را با چوب برپا کرده و  جوانان ترکمن چه دختر و چه پسر دور هم جمع شده و در کنارهم ایام عید را با تاب بازی کردن و شادی کردن در کنار دیگر مراسم های عید سپری می کنند .

دوخت لباس نو:

از دیگر مراسم استقبال می توان به خرید و دوخت البسه های نو ومحلی اشاره نمود که تا قبل  از چند روز مانده به عید قربان تهیه دیده و اماده می کنند.

قربان شورا:

مراسم اخری که قبل از فرا رسیدن روز عید قربان در شب آن انجام می شود استحمام مخصوصی با عنوان “قربان شورا” انجام می شود که هنگام استحام اشعاری بامزه ای مخصوصا برای به هیجان آوردن کودکان خواند می شود  و با شادی شب قبل عید قربان را نیز سپری می کنند.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =