گستره ی قالی و فرش در ایران

اکتبر, 2017 بدون نظر فرش

فرش ایرانی یا قالی ایرانی (فرش، یعنی “گسترش”) جزو صنایع نساجی سنگین است که برای طیف وسیعی از اهداف کاربردی و نمادین ساخته شده است. فرش تولید شده در ایران، برای استفاده در منزل، فروش بازار داخلی و صادرات استفاده می شود. بافندگی فرش بخش مهمی از فرهنگ و هنر ایرانی است. در گروهی از فرش های شرقی و یا فرش های اسلامی تولید شده توسط کشورهایی که به اصطلاح “کمربند فرش” نامیده می شوند، فرش ایرانی با توجه به تنوع طرح ها و استحکامش برجسته می شود.

 

فرشها و قالی های ایرانی مختلف بطور موازی در قبایل و عشایر، در کارگاههای روستایی و شهری و یا کارخانه های سلطنتی بافته شده اند. به همین ترتیب، فرش های مختلف خطوط متفاوتی از سنت ها و تاریخ ایران را به نمایش می گذارند و تنوع مردم مختلفی را منعکس می کنند. فرش های ایجاد شده در قرن شانزدهم در دستگاه سلطنتی دوران صفویه در شهر اصفهان، به خاطر رنگ های شگفت انگیز و طراحی هنری آنها بسیار معروف هستند و امروزه در موزه ها و مجموعه های خصوصی در سراسر جهان مجموعه های ارزشمندی را تشکیل داده اند. الگوها و طرح های این فرش ها یک سنت هنری را در طول دوره امپراتوری ایران تا آخرین سلسله سلطنتی ایران تشکیل داده اند که تا به امروز زنده مانده است.

 

تابلو فرش های بافته شده در شهرهای مختلف مانند تبریز، کرمان، مشهد، کاشان، اصفهان، نائین و قم با استفاده از تکنیک های بافندگی خاص آن ها و استفاده ی آن ها از مواد با کیفیت بالا، رنگ ها و الگوهای آن ها مشخص می شود. کارخانه های شهری مانند آنچه در تبریز بوجود آمد، نقش مهمی در احیای سنت فرش بافتن پس از دوره های متوالی سقوط این هنر را داشته اند. قالی های بافته شده در روستا ها و عشایر مختلف ایران از روی کیفیت پشم خوب، رنگ های روشن و دقیق و الگوهای خاص هر منطقه قابل تمایز هستند. قالی های روستایی را اغلب با طرح های باشکوه تر و گاهی اوقات بزرگتر تهیه می کنند که در مقایسه با طرح های هنری از طراحی های درشت تر و حتی برجسته شده استفاده می شود که آن ها نیز بسیار مورد توجه هستند. فرش های گبه شناخته شده ترین نوع فرش از این خط هنری سنتی است.

Tags